Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Devlet işinde taşeron çalışırken ödürüldüler

Devlet işinde taşeron çalışırken ödürüldüler

Üç gün önce çalışmak için İstanbul’a gelen Bingöllü inşaat işçileri kalacak yerleri olmadığı için çalıştıkları inşaatta uyudu. Isınmak için boya tenekesinde yaktıkları ateş sonları oldu. Karbonmonoksit gazından zehirlenen Ali ve İrfan Bulmuş yaşamlarını yitirdi. Bir işçiyse yoğun bakımda.

Nurtepe’de bulunan Hacı Ethem Üktem İlköğretim Okulu’nun ‘depreme karşı güçlendirilmesi’ için 28 Mart’ta eğitim – öğretime kapatıldı. Okulun on gün içinde yıkılması planlanıyordu. İhaleler yapıldı ve yıkım işi taşeron bir firmaya verildi. Taşeron firma da Bingöllü yedi işçiyle anlaştı. İşçilere sigorta yapılmadı. İşçiler önceki akşam saatlerinde okula geldi. Sabah işe başlayacaklardı. Geceyi yıkım yapılan binanın alt katındaki bir sınıfta geçirmeye karar verdiler. Yattıkları odayı ısıtmak için tenekedeki boyayı okulun bahçesine döküp, içine yerleştirdikleri tahta parçaları tutuşturdular. İşçilerden ikisi, sıraların üzerine koydukları süngerin üzerinde diğeriyse yerde yattı. Sabah saatlerinde yan sınıfta kalan işçiler, uyanmayan arkadaşlarını merak ederek içeriye girdiğinde keskin bir kokuyla karşılaştı. Pencere kenarında yatan 42 yaşındaki Bahattin Boğatekin yaşıyordu. 32 yaşındaki Ali Bulmuş ile 27 yaşındaki İrfan Bulmuş’sa yaşamını yitirmişti.

Okul binasına gelen ölenlerin yakınları, işçilerin Bingöl’den çalışmak için üç gün önce İstanbul’a geldiklerini, yıkımı üstlenen şirketin kalacak yer sağlamaması nedeniyle okulda kaldıklarını anlattı.

Sorumluluğu birbirlerine atıyorlar

Kağıthane Kaymakamı Ahmet Akın Varıcıer, yıkım işi için inşaat bölgesinde bir şantiyenin kurulmadığını bu durumun şirketin sorumluluğunda olduğunu söyledi ve “Her türlü tedbiri almak zorundaydı. İdarenin de sorumluluğu olabilir. Denetimini yapması gerekirdi” diye konuştu.

Patron serbest

Yıkım işini yapan şirketin sahibi Hamza Kaplan ise ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

İhalenin yüklenici firması Şira Elektrik İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Ankara merkezli. AK Parti Ağrı Milletvekili Cemal Kaya’nın yeğeni Şakir Bakar’ın sahibi olduğu Şira Elektrik İnşaat, TOKİ’den en çok ihale alan şirketler arasında yer alıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*