Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Devlet büyüklüğünde bilişim şirketleri

Devlet büyüklüğünde bilişim şirketleri

Büyük bilişim firmalarının sermaye büyüklükleri, kimi dünya devletlerinin toplam yıllık milli gelirleri ile karşılaştırılması mali sermayenin yoğunlaşma ve merkezileşme düzeyini çarpıcı bir biçimde gözler önüne seriyor..

-Apple‘ın piyasa değeri 427 milyar Euro. İsviçre‘nin yıllık geliri ise 420 milyar Euro.
Dünyada sadece 18 ülke bundan daha yüksek milli gelire sahip bulunuyor.
-Samsung‘un piyasa değeri 156 milyar Euro. İsrail‘in yıllık geliri ise 159 milyar Euro.
-Microsoft‘un piyasa değeri ise 206 milyar Euro. Tayland’ın Yıllık geliri ise 220 milyar Euro.
-Google‘ın piyasa değeri ise 154 milyar Euro. Mısır‘ın yıllık geliri 152 milyar Euro.
-Amazon‘un değeri 81 milyar Euro. Bangladeş‘in yıllık geliri ise 80 milyar Euro.
-İşlemci üreticisi Qualcomm‘un piyasa değeri ise 85 milyar Euro. Kazakistan‘ın yıllık geliri 93 milyar Euro
-IBM‘in piyasa değeri 186 milyar Euro’ya yakın. Portekiz’in yıllık geliri 179 milyar Euro.
-Oracle‘in piyasa değeri ise 117 milyar Euro. Cezayir‘in yıllık geliri, 121 milyar Euro. Yazılım üreticisi Oracle‘ın 145 ülkede ofisi bulunuyor.
-Intel‘in piyasa değeri ise 117 milyar Euro. Peru‘nun yıllık geliri 107 milyar Euro cıvarında.
-Küba’nın yıllık geliri 48 milyar Euro‘yu buluyor. Bu da eBay‘ın piyasa değerine eşit.

Komünist Devrim Örgütü Mücadele Platformu’ndan:
Bir dünya burjuvazisi ortaya çıkmaktadır. Tekelleşme, çok sayıda sektörde ve ülkede birden faaliyette bulunan, bölgesel alt merkezler oluşturarak küresel strateji ve organizasyonlar yürüten, birçok ülkenin bütçe ve ulusal gelirlerini aşan sermaye düzeyine sahip grup ve holding, Konsorsiyum ilişkileriyle yeni bir düzeye çıkmıştır. Bağımlı orta ileri düzeydeki kapitalist ülkelerden de tekelci sermaye gruplarının alt düzeyden girdiği bu kategoride milyar dolarlarla konuşulmakta, hesaplar milyar dolar üzerinden yapılmaktadır. Asgari sermaye varlığı birkaç milyar dolardan ve onunla hükmedilen 10 milyar dolarlardan başlayıp en tepedekilerde 100 milyar dolarlara ve onunla hükmedilen trilyon dolarlara varmaktadır.
Bugün tekeller, yeni teknolojiler ve çoklu bağlantılar içerisinden gerçekleştirilen üretim, yatırım, pazar, ele geçirme, nüfuz politika ve stratejileriyle küresel bir konumlanışa sahiptirler. Küresel ölçekli azami kar ve egemenlik organizasyonları, kapitalistlerin niyet ve hırslarının ötesinde, sermaye büyüklüğü ve tekelci rekabetin, sermaye yoğunlaşma ve merkezileşmesinin bugün ulaştığı düzeyin zorunlu bir sonucudur. Egemenlik ve hiyerarşi, eşitsiz gelişme içinde şiddetli güç, ele geçirme, yeniden paylaşım mücadele ve çatlaklarının eksik olmadığı biçimde iç içe geçmekte, tek bir merkezde toplanma eğilimi göstermektedir. Onlar olağanüstü bir sıklık kazanan küresel zirvelerinde, Davos, G-8, G-20, Dünya Bankası, IMF, Dünya Ticaret Örgütü, NATO ve sayısız başka küresel organizasyon toplantılarında -yüksek devlet bürokrasileri ve başkanları ile birlikte-, milyar dolarlık azami kar operasyonlarında, yüzmilyarlarca dolarlık merkezi-bileşik küresel azami kar-azami egemenlik organizasyonlarında hep iç içedirler. Bilderberg gibi daha derin ve çekirdek organizasyonlar dahil, küresel plandaki politikalar, stratejiler de mali oligarşinin bu gibi küresel zirve ve organlarında belirlenmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*