Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Taşeron sağlık işçilerinin eylemleri sürüyor

Taşeron sağlık işçilerinin eylemleri sürüyor

Kot kumlama işçilerinin eylem alanına çevirdiği Abdi İpekçi Parkı bu gün sağlık işçilerinin eylemleriyle yankılandı.

“Milyonlar aç milyonlar işsiz işte kapitalist düzeniniz” sloganını atarak alkışlı ve ıslıklı protestoyla başlayan basın açıklamasında ilk olarak Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu konuştu. Arzu Çerkezoğlu konuşmasında taşeron çalıştırmanın bir hukuksuzluk olduğuna değindi. Çalışma Bakanlığına giderek taleplerini Çalışma Müdürüne ilettiklerini ancak bu kurumun kendi kararını uygulamaktan aciz olduğunu söyledi. Aynur Çerkezoğlu Toros devlet hastanesinde 26 Mayıs genel eylemine katıldıkları gerekçesiyle işinden atılan işçilerin de eyleme katıldıklarını belirtti.

Türk Tabipler Birliğinden Cemal Gürsoy da bir konuşma yaptı: “Taşeron neoliberal sistemin en alçakça uygulamasıdır, taşerona karşı değil, insanlık için mücadele ediyoruz” dedi.

KESK MYK üyesi Hüseyin Gökpınar ise Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi. Konuşmalar esnasında farklı illerden gelen direnişçi taşeron sağlık işçileri sık sık “yaşasın onurlu direnişimiz” sloganını attı. Dev Sağlık-İş üyesi işçiler daha sonra 10 temel mücadele taleplerini okudu:

1- Sağlık hizmetinde, sağlık hizmetinin niteliği ile sağlık emekçilerinin iş güvencesi ve insanca çalışma koşulları temel ilkedir.
2- Taşeron sağlık işçileri hastanelerin asli ve sürekli işçileridir.
3- Taşeron sağlık işçilerinin iş güvencesi vardır.
4- Taşeron sağlık işçilerinin kıdem tazminatı hakkı vardır. Bu hak yıllık sözleşmeler gerekçe gözterilerek yok sayılamaz
5- Taşeron sağlık işçilerinin yıllık ücretli izin hakkı vardır. Bu hak yıllık sözleşmeler gerekçe gösterilerek engellenemez.
6- Farklı statülerde çalışan sağlık emekçileri arasında ayrım yapılamaz
7- Taşeron sağlık işçilerine angarya iş yaptırılamaz. İşçinin onayı alınmadan esaslı iş değişikliği yapılamaz.
8- Kadın işçilerin annelik hakkı doğum ve süt izinlerini kullanmalarını engellenemez.
9- Radyasyona tabi işlerde çalışan taşeron sağlık işçileri, günde 5 saatten fazla çalıştırılamaz. Şua izni hakları vardır.
10- Taşeron sağlık işçilerinin sendikalı olma ve diğer çalışanlarla birlikte hastanenin yönetim süreçlerine katılma hakkı vardır.

10 temel talebin okunmasının ardından DİSK Sekreteri Tayfun Güngör sınıf dayanışmasının gerekliliği üzerine bir konuşma yaptı. SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun da konuşmasında, “sağlık bakanlığı çözüm üretmiyor, sorun üretiyor. Onun için Sağlık Bakanlığı önü eylem alanıdır” dedi.

Toros devlet hastanesi ve İstanbul Koşuyolu hastanesinde direnişte olan işçiler de konuşma yaptılar:

“40 yaşında olduğum için işten atıldım. Fakat emekililik yaşı 65 oldu. Direnmeye devam edeceğiz.”

“30 gündür direniyoruz. 30 değil 300 gün de direniriz. Üretenlerin biz olduğu, yönetenlerin biz olduğu bir dünyayı kurana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Eylem sloganlarla bitirildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*