Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Dershaneler Hangi Sınıfın Penceresinden Tartışılıyor

Dershaneler Hangi Sınıfın Penceresinden Tartışılıyor

Bir dershane tartışmasıdır gidiyor. Son 10 yıldır iktidarı elinde bulunduran iki burjuva güç bugün bir iktidar mücadelesine paylaşım savaşına tutuşmuş durumda. Ellerinde tuttukları silahlarla, argümanlarla bu savaşı sürdürüyorlar.Yönetimi paylaşan iki burjuva güç arasındaki siyasal mücadele, eğitim konusu üzerinden tartışılıyor.

Filller tepişirken biz çimenlerin de iktidar mücadelesinde taraf olmamızı istiyorlar ve kendi taraflarına yedeklemeye çalışıyorlar. Bu noktada işçi sınıfı, eğitim işçileri, öğrenciler,işçi-öğrenciler, veliler olarak kim neden tartışıyor, neyin mücadelesini veriyor ve hangi sınıfın bakış açısı ve argümanlarıyla tartışıyor sorusunu sormamız ve cevaplamamız gerekiyor.

Tüm tartışma eğitim üzerinden sürdürülmesine rağmen eğitim işçilerinin sorunları, eğitimin piyasa koşullarına terki, paralı eğitimin yaygınlaştırılması ve pazar payının artması, dershane öğretmenlerinin yaşadığı sıkıntılar, eğitimin yeniden yapılandırılması ve yapılandırılırken sömürü katsayısının artması gündeme geldiğinde tartışmayı sürdürenlerin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hemen ortaklaşacaklarından emin olabiliriz.

Eğitim konusu bu kadar tartışılırken sessiz kalmak, müdahil olmamak, ya da sınıf cephesinden net cümleler kurmamak, meydanı burjuvaziye terketmek anlamına geliyor.

Tartışmayı sınıfsal bir eksene çekmek; eğitim işçileri, dershane öğretmenleri, veliler kısacası işçi sınıfı cephesinden tartışmaya müdahil olma görevi ile karşı karşıyayız. Bu cepheden sorular sormaya başladığımızda ve irdelediğimizde işçi sınıfı açısından konu açıklığa kavuşacaktır. Tartışma yürütenlerin gerçek yüzleri ortaya çıkacaktır.

Bunlar engerekler ve çıyanlardır
Bunlar aşımıza göz koyanlardır
Tanı bunları Tanı da büyü

Bunlar 23 Kasım’da Ankara’da eğitim işçilerine gaz ve tazyikli suyla saldıranlardır. Bu saldırıyı birlikte organize edenlerdir. Birlikte gerçekleştirenlerdir.

Bunlar eğitimin yeniden yapılandırılması ve yapılandırılırken eğitimin paralı hale gelmesinin koşullarını hazırlayanlardır. Bunlar sömürü söz konusu olduğunda bugüne kadar ortak davranmışlardır ve davranmaya devam edeceklerdir.

Bunlar; dershaneler yaygınlaşır, dershaneler üzerinden büyük paralar kazanılır, dershaneler tekelleşirken bu pastadan birlikte yararlanmışlardır. Dershane öğretmenleri kölelik koşullarında çalıştırılır, staj adı altında ücretsiz çalışma dayatılır, sigortaları yatırılmaz, ücretleri ödenmez, sözleşme şartları uygulanmazken sesleri hiç çıkmamıştır. Sınıf çıkarları gereği çıkmayacaktır da.

Bunlar; okullarda yüz binlerce öğretmen açığı olmasına rağmen, 300 bin tane ataması yapılmayan öğretmenin atamasını yapmayanlardır. Ataması yapılmayan 38 tane öğretmeni intihara sürükleyenlerdir.

Bunlar; dershane parasını ödeyemediği için intihar eden gencecik bir öğrenciyi politik malzeme yapmaya çalışanlardır. Bir ölümün üzerinden bile rant sağlama arayışı içindedirler.

Bunlar; performans yeterlilik kriterlerini eğitimde yaygınlaştıranlar, mesleki yeterlilik sistemini getirmeye çalışanlar, angarya çalıştırmayı bir çalışma biçimi haline getirenlerdir. Öğretmenleri tahsildar durumuna düşürenlerdir.

Tanı bunları.

Devrimci Proleter bir öğretmen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*