Anasayfa » GENÇLİK » Depremzede çocuklara Akçakoca’da faşist saldırı

Depremzede çocuklara Akçakoca’da faşist saldırı

Van’da meydana gelen depremin ardından Akçakoca’ya taşınan depremzede çocuklar, Kürt oldukları ve Kürtçe konuştukları için çivili sopalarla dövüldüler.

Depremzede Fatih Polat, Kürtçe konuştukları için saldırıya uğradıklarını söyledi.

Van’da yaşanan depremin ardından Akçakoca’ya taşınan Yılmaz Polat ve Ferhat Dağlar adlı depremzede çocuklar, kartopu oynarken kendilerine sataşan faşist grubun saldırısına uğradı.

Evrensel’in haberine göre iki gencin önü faşistler tarafından kesildi. Çivili sopalarla saldırıya uğrayan gençler, olay sırasında tesadüfen yoldan geçen polisler tarafından hastaneye götürüldü. Hastaneden darp raporu alan Polat ve Dağlar, daha sonra Emniyet’te ifade verdi ve faşistlerden şikayetçi oldu.

“Kürtçe konuştukları için”

Yılmaz Polat, saldırıdan iki gün önce Esentepe İlköğretim Okulu’nda kartopu oynadıklarını, kendi aralarında Kürtçe konuştukları için bir grubun kendilerine sataştığını aktardı. İki gün sonra barınmakta oldukları MTA tesislerinden çıkarak çarşıya gittiklerini söyleyen Polat, ellerinde çivili sopalar olan bir grubun ansızın kendilerine saldırdığını ifade etti.

Faşistlerin “Burada Kürtleri istemiyoruz”, “Siz bizi daha tanımıyorsunuz”, “Burası Akçakoca, hiçbir yere benzemez” diyerek saldırdığını anlatan Polat, saldırıdan sonra çarşıya gidip gelmekte tereddüt ettiklerini belirtti.

Karnelerini almaya gidemediler

Polat ve Dağlar, polise verdikleri ifadede kendilerine saldıranlardan şikayetçi ve davacı olduklarını söyledi. Daha önce de lisede okuyan depremzede öğrencilerin tehdit edildiğinin altını çizen gençler, karnelerini almaya bile gidemediklerini, karnelerinin MTA tesisine getirildiğini dile getirdiler.

Depremzedeler, yol üzerindeki İnternet kafe ve kahvehanede toplanan kalabalıkların, her an yollarını keserek kendilerine saldıracaklarını düşünmekten ruh hallerinin kötü olduğunu ve yetkililerin bu konuda bir çözüm üretmelerini beklediklerini dile getirdi.

Kaynak: Sendika.Org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*