Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Depremden korunabilmek sömürü, kar, rant sistemine karşı mücadeleden geçiyor

Depremden korunabilmek sömürü, kar, rant sistemine karşı mücadeleden geçiyor

Elazığ’da 6.8’lik depremin ardından 21 kişi öldü, 1031 kişi yaralandı.

Bir çok bilim insanın Elazığ’da gerçekleşecek depreme ilişkin uyarılarına rağmen sermaye devletinin bunu görmemezlikten gelmesi ve sonrada her depremin ardından başlayan “her şeyi devletten beklemeyin” minvalinde açıklamalar sosyal medyada gündem oldu. Bu durumun akabinde hızlıca sosyal medya paylaşımlarının engellenmesi için savcı ve hakimler devreye sokuldu.

Kapitalist devletten bundan başkada beklenecek bir şey olamaz. Teknofestler, yeni elektrikli arabalarla yeni bir şahlanış palavraları işçi sınıfı ve kent yoksullarının ne karnını doyuruyor ne de bu faciaları çözüyor. Parası olanın, sermayedarların zaten depremde ölme olasılığı pek mümkün olmuyor. Tam tersi depremlerle ortaya çıkan büyük yıkım, mütahitler için yeni kentsel dönüşüm alanı altında rant alanına dönüşüyor. Kapitalizm açısından deprem yaşamı felce sokup üretimi duraksatmadığı sürece karlı bir alandır.

Deprem, su baskınları, fırtına, kuraklık, tüm ekolojik sarsıntılarda artış var. Burjuva medyanın tüm seslenişleri, deprem çantası, deprem sözde önlem ve bilgiledirmeleri depremin varlığına karşı bir önlem değil, kapitalizmin rant piyasasının azami kar asgari maaliyet inşaatlarının doğal sonucu ölüm getiriyor. Deprem korunabilmek, kendi elimizle inşa edeceğimiz, bilimsel el birliği ile kuracağımız özsavunma organizasyonlarıyla mümkün. Kapitalizmi yıkmadan, depremin yıkıcılığından kurtulmak mümkün değil.


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*