Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Deprem Haitili kadınları iki kez yıktı!

Deprem Haitili kadınları iki kez yıktı!

150 binden fazla kişinin diri diri gömüldüğü, yüzbinlercesinin yaralanıp evsiz kaldığı Haiti‘de emperyalist kapitalistlerin depremi işgal fırsatına çevirmek için başlattığı “yardım” operasyonu, Haitili emekçileri bir kez daha vuruyor. ABD emperyalizmi, Haiti’ye “düzeni sağlamak için” deniz piyadelerini ve askerlerini gönderdi! Tıpkı New Orleans‘daki Katrina kasırgasından sonra, aralarında Blackwater canilerinin de bulunduğu askerlerin felaket bölgesine gönderilmesi gibi, Haiti de işgal alanına çevrildi!

Yaşama savaşı!

Burjuva basındaki haberler dahi, başkent Port-au-Prince‘deki sağlık koşulları ve güvenliğin günden güne daha kötüye gittiğini ortaya koyuyor. Amansız koşullar, kadınlarla çocukları yalnızca açlık ve hastalıklarla değil cinsel sömürü tehdidi ile de karşı karşıya getiriyor.

Haiti’de emekçi kadınların durumu depremden önce de dayanılmazdı. Yoksulluk içinde yaşayan kadınların üçte biri, daha 18 yaşına gelmeden fiziksel ve cinsel şiddetle karşı karşıya geliyordu. Şimdi ise, çok daha büyük yoksunluk ve tehlikelerle yüz yüzeler.

Depremden zarar gören ve 10 bini gelecek ay doğum yapacak olan 37 bin hamile kadın, umutsuzca yiyecek, içme suyu ve sağlık yardımı bekliyor. İşte bu, her deprem sonrasında ortaya çıkan karaborsacıların, yağmacıların kadınların en fazla ihtiyaç duydukları şeyleri onlara parayla satması ya da bir parça ekmek karşılığında kendilerini satmaya zorlaması demek!..

Sıraya girin! İtişmeyin!” diye emekçileri itip kakan yardım paketi dağıtıcıları, kadınlarla erkekleri ayrı ayrı sıraya sokuyorlar. Fakat sessizce sıralarını bekleyen kadınlar paketleri alamıyorlar. Ücra bölgelerde paketlerin havadan atılması da kadın ve çocukların erişimini engelliyor.

Haitili gazeteci Liliane Pierre-Paul, “Binalar yıkılır yıkılmaz kadınlar her yerdeydi. Binaları giriyor, şoka girmiş çocukları güvenli yerlere götürüyor, yaralılara yardım ediyor, haykırıp yardım istiyor, yabancı basınla ve CNN’le konuşuyor, hemen sokak mutfakları ve kampları kuruyor, şarkı söylüyor, dua ediyorlardı” sözleriyle emekçi kadınların yaşama bağlılığını ve yaşama savaşını anlatıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*