Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Denizli’de barikatı aşan 4 Şubat

Denizli’de barikatı aşan 4 Şubat

Türkiye’nin her bir yanında TEKEL direnişine destek amaçlı yapılan uyarı grevi ve eylemlerden biri de Denizli’de gerçekleşti. Türk-İş, KESK, TMMOB, Türk Kamu-Sen, Eğitim İş, ÖDP, TKP, SP, SDP, Genç-Sen, EMEP tarafından gerçekleştirilen 4 şubat eylemi için yaklaşık 500 kişi saat 12.30 da bayram yerinde toplandı. TEKEL işçileri aileleri ve pankartlarıyla alandaydı. Devrimci Proletarya okurları da flamalarıyla alandaydı.

Eylem Türk-İş Denizli Şube Başkanı’nın yaptığı basın açıklamasıyla başladı. Açıklama Devrimci Proletarya okurları tarafından sık sık atılan ve TEKEL işçileri tarafından da sahiplenen “Genel grev genel direniş!” sloganıyla kesildi. Ayrıca işçiler “Ölmek var dönmek yok!”, “Sendikalar göreve genel greve!”, “Tayyip 4/C’yi al başına çal!” sloganlarının yanı sıra, yine Devrimci Proletarya okurları tarafından atılan “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!” sloganını attılar.

Açıklamanın ardından sözü alan TEKEL işçisi bir konuşma yaptı. Son olarak KESK Dönem Sözcüsü kitleye hitap etti. Konuşma sırasında “barış” kelimesine yapılan vurgu nedeniyle işçiler “İş,ekmek yoksa barışta yok” sloganıyla defalarca konuşmayı böldüler. Basın açıklamasının bittiği söylendiği sırada bir işçi megofanı alarak “Akp önüne gidiyoruz!” demesi üzerine tertip komitesi böyle bir karar alınmamasını gerekçe göstererek müdahale etti.


Tertip komitesinin engellemelerine rağmen kortej oluşturan işçiler yürüyüşe geçti. Devrimci Proletarya okurları da işçilerle beraber yürüyüşe geçti. İlk olarak sivil polislerce önü kesilen işçiler “Bizi Türk-İş de durduramaz, sizde” diyerek bu barikatı aştılar. Trafiği keserek Ziraat Bankası önüne kadar gelen işçilerin önüne burada çevik kuvvet tarafından bir barikat daha kuruldu. İşçiler bu barikatı da zorlayınca polis işçilere saldırdı. Bu sırada reformist çevrelerin etkisiyle kitle yürüyüşe kaldırıma çıkarak devam etti. AKP binasının bulunduğu Çınar Meydanı’na gelidiler. İşçiler bugünden itibaren hergün saat 15:00′da Çınar Meydanı’nda olacaklarını belirtiler. Eylem burada çekilen halaylarla ve atılan sloganlarla son buldu.

Denizli genelinde iş bırakma eylemine katılım cılız olmasına rağmen katılımın iyi olduğu ve militan bir tutumun sağlandığı bu basın açıklamasının ses getirici oldu. Alandan yürüyüşe kadar İşçi Partisi çetesi ve TGB’nin şoven-gerici sloganlarının işçiler tarafından sahiplenilmemesi de dikat çekilmesi gereken bir durumdur.

Denizli’den Devrimci Proletarya okuru

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*