Anasayfa » DÜNYA » Demiryolu tasarısı bugün oylanıyor

Demiryolu tasarısı bugün oylanıyor

Fransa’da demiryollarının rekabete açılarak özelleştirilmesini öngören yasa tasarısı bugün parlamentoda oylanıyor. Tasarının parlamentoda oylanmasından bir gün önce Paris’teki beş garda grevin sürdürülmesi konusunda genel toplantı ve oylamalar yapıldı. Oylamalarda grevin 24 saat daha sürdürülmesi kararı çıktı. Grevciler ayrıca parlamentoda oylamanın yapılacağı bugüne yönelik bir gösteri de planladılar.

Ülkenin farklı yerlerinde grevin çözülme eğilimi hızlanırken, Paris gar, ana istasyon ve bakım atölyelerinde aralarında gençlerin de bulunduğu grevciler “Daha bir şey kazanmış değiliz” diyerek eylemi sürdürmekte ısrar ettiler.

Grevciler yaptıkları çağrılarda “Bu son dönemde demiryolundaki sosyal hareketin Sosyalist Parti hükümetiyle karşı karşıya geldiği ilk örnek ve bu yüzden de uzun vadede hesaba gelmez sonuçlara yol açabilir. Kolektif hafıza, 1936’daki Halk Cephesi’yle elde edilen kazanımın sökülüp atılmasına hayır deme cesareti olanları hatırlayacaktır” ifadelerini kullandılar. Bu çağrı, krizin ve Sosyalist Parti hükümetinin sınıf düşmanı politikalarının işçi sınıfında yarattığı ve faşist partinin yükselişinin de bir göstergesi olduğu hayal kırıklığı zemininde yapılıyor. Tarihe atıfları da içeren çağrı, parlamento ve reformcu siyaset ile bağların kesilmediğini ifade ediyor.

Grevi sürdürme yönündeki kararlılığa karşın, yapılan oylamalara katılan işçi sayısının da gösterdiği üzere, grevdeki işçiler, toplam işçi sayısına göre belirgin bir azalma içerisinde. Kararlılık grevi farklı bir boyuta taşımaya dönüşemediği için eylem daralıyor. Grevdeki kararlılık çekirdekle sınırlı kalıyor ve çevresinden başlayarak çözülüyor.

Neoliberal yeniden yapılandırma saldırısının kitlelerin doğrudan yararlandığı demiryolu hizmetinin kalitesini düşüreceği de işçilerin itiraz noktalarından biriydi ancak bu da içinde olmak üzere kitlelere taşınamadı. Kitlelerin yaşamını doğrudan etkileyen ulaşım, eğitim, sağlık gibi alanlarda grevlerden etkilenen kitlelerin grevcilerin taleplerinin haklı olduğunu görmelerini istemek ve beklemek yeterli olmuyor. Grevden etkilenen kitlelerin kendi koşulları içerisinden grevle somut bağ kurulması, çağrıların ötesine geçebilmek, grevi kazanmak açısından kilit önem taşıyor. Bu grev süresince de hükümet grevden etkilenen kitlelerin desteğini almak için çeşitli manevralar yaptı. Grevciler bu konuda son derece yetersiz kaldılar. Demiryolcuların diğer bölüklerinin greve çekilememesinin yanı sıra grevden etkilenen kitlelerin kazanılamaması, pasif düzeyde de olsa greve karşı tutum içinde olmaları grevin etkisiz kalmasının başlıca etkenlerinden biri oldu.

Ancak demiryolu grevi bitmedi! Grev hareketine katılma, onu sınıfın diğer kesimlerine taşınma sorumluluğumuz da! Perşembe günü saat 14.30’da Bastille’den başlayacak olan ve çeşitli sektörlerden işçilerin katılacağı gösteride de bu sorumlulukla yer alacağız.

Devrimci Proletarya/Paris

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*