Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Demir çelik işçileri de tepkili

Demir çelik işçileri de tepkili

Metal sektörüne ilişkin açıklanan toplusözleşme taslağı İzmir’deki demirçelik fabrikalarında da tepkiyle karşılandı. HABAŞ, Ege Çelik ve İDÇ fabrikalarından işçiler taslağın işçiyi kandırmaya yönelik olduğunu düşünüyor. Herkesin memnuniyetsiz olduğunu ancak ortaya çıkıp bir tepki göstermek için herkesin birbirini beklediğini söyleyen işçiler, toplu halde tepki göstermeye henüz cesaret edemediklerini belirtiyor.

İDÇ’de 10 yıla yakındır çalıştığını söyleyen bir işçi, temsilcilerin fabrikayı gezerek ayaküstü zam tekliflerini açıkladıklarını, işçilerin tam anlamıyla tekliften haberlerinin olmadığını belirtti. Sendikacılara, “Hazırladığınız taslaktaki teklifle oturduğunuzda yüzde kaç zam almayı düşünüyorsunuz” sorusunu yönelten işçiler cevabı kendilerini veriyor: “Bu teklifle oturursanız ancak yüzde 8-10 zam alınabilirsiniz.”

SURİYE’YE ÇALIŞMAYA GİDENLER VAR

Diğer işçiler de hayatın gittikçe pahalandığını, Aliağa’da kiraların arttığını, yaşamanın daha da zorlaştığını buna rağmen aldıkları ücretlerin kimseyi tatmin etmediğini söylerken bir işçi de pek çok arkadaşının daha iyi ücret için savaşın olduğu Suriye ve Irak’a bile gitmeyi göze aldığını söylüyor.

Aliağa’da oturan bir işçi 2010 yılında Petrol-İş’in yaptığı direnişi ve sözleşmeyi yakından takip etmiş. “Petrol-İş gibi kararlı ve işçiden yana olmaları lazım ama onların böyle bir derdi yok” diyen işçi, Petkim işçilerinin ne istediğini bilerek hareket ettiğini ve iyi bir zam aldığını belirtiyor.

NE YAPACAKLARINI BİLMİYORLAR

Ege Çelik’te epeydir çalıştığını belirten başka bir işçi ise 5-10 yıllık işçilerin 1100-1300 arasında çok düşük ücretler aldığını en çok onların tepki gösterdiğini ama ne yapması gerektiğini bilmediğini ifade ediyor. “Eski işçilerin yokluğunu şimdi daha fazla hissediyoruz. Bu ücretlerle ve çalışma koşulları ile daha fazla gitmez” diyor.

Ege Çelik’ten henüz 6 yıllık işçi olduğunu söyleyen bir işçi, “Daha önce de ücretleri düşürülen ve mahkemelik olan işçiler çıkarıldı. Üstelik patronlar ne yaptı etti davayı kazanmasını da bildi. Bunlarla uğraşmak o kadar kolay değil. Sendika arkamızda olsa bizlerin istediklerini söylese durum o zaman değişir ama temsilciler adeta bize karşı çalışıyorlar” diyerek mücadele konusunda neden ikircikli davrandıklarına dikkat çekiyor.

ÇALIŞMA KOŞULLARI DA İYİLEŞTİRİLMELİ

HABAŞ işçileri ise sadece ücretlerin iyileştirilmesini değil taşeron uygulamasının da kaldırılmasını istiyor. “Sözleşme taslağı hazırlanırken bunu kimse bize sormadı. Zaten sormadan da bilmeleri lazımdı. Neden Habaş’ta taşeronu kaldırmıyorlar? Kadroya alacağız diye işe alıyorlar 6 ay dolmadan işten çıkarıyorlar, tazminat hakkı olmasın diyerek. Önceden böyle değildi ama şimdi daha da fenalaştı patron. 5 ay 25 gün olunca fabrikada durdurmuyorlar anında işten çıkarıyorlar. Üstelik çalışma koşulları en kötü olan fabrika da bizim fabrikamız. Arkadaşlar söyledi yüzde 18 zam istemişler. O kadar büyük konuşuyorlardı ki inanamazsın. 10 yılın sözleşmesi olacak diyorlardı. Hiçbir farkını göremiyorum” diyor.

evrensel.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*