Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Davutpaşa’nın Külleri” hala yanıyor!

“Davutpaşa’nın Külleri” hala yanıyor!

Senaryosunu Sevgi Türkmen’in yazdığı, yönetmenliğini Ayten Başar’ın yaptığı ve müzikleri Metin Kemal Kahraman’a ait olan “Davutpaşa’nın Külleri” adlı belgeselin ilk gösterimi bugün İstanbul Su Gösteri Sanatları Sahnesi’nde gerçekleştirildi.

Davutpaşa katliamının 4. yıldönümünde yapılacak anma öncesinde gerçekleştirilen film gösterimine başta Davutpaşa katliamında yaşamını yitiren işçilerin aileleri olmak üzere geniş bir katılım oldu. 1 saatlik film, işçi ailelerinin “Kaza değil bu bir cinayet!” sloganıyla ve katliamı unutmama, unutturmama azmiyle yürüttükleri çalışmaları, Kemalpaşa, OSTİM, Zonguldak işçi katliamlarında yaşamını yitiren işçi aileleri ile temasa geçişlerini, birbirlerini örgütleme çabalarını ve günlük yaşamlarından kimi çizgileri içeriyor. Kadın işçi yakınlarının öne çıktığı belgeselde işçi sınıfının yalnızca acı çeken değil aynı zamanda mücadele eden, acılarını bu yolda şekillendiren bir sınıf olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor. Film, izleyiciler tarafından beğeniyle karşılandı.

Film gösteriminden önce Davutpaşa başta olmak üzere iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçiler için saygı duruşunda bulunuldu. Gösterimin ardından film yönetmeni kısa konuşmasında OSTİM patlaması için de bir belgesel hazırladığını duyurdu. Daha sonra yaşamını yitiren işçilerin ailelerinden bazıları sahneye çıkarak duygularını ifade ettiler. Ailelerden İdris Çabuk, Davutpaşa katliamı davasında Zeytinburnu Belediyesi ile ilgili çıkan kararın Bakırköy Savcılığı tarafından kaldırıldığını anlatarak bu son gelişmeye olan öfkesini dile getirdi. İdris Çabuk filmi izlemeye gelen milletvekili Levent Tüzel’i katliamı mecliste gündemleştirmeye çağırdı. Sahneye çıkanlardan biri de OSTİM’deki patlamada can veren mühendis Dilek Gürer’in kardeşi Demet Gürer’di. Demet Gürer OSTİM patlamasının üzerinden de bir yıl geçtiğini ve Ankara’da da anma yapılacağını belirtti ve Davutpaşa aileleri ile birlikte mücadele verdiklerini söyledi.

Film gösterimi yarın saat 10.00’da Davutpaşa metro istasyonu çıkışında yapılacak anmanın çağrısı ile son buldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*