Anasayfa » BASINDAN » Davutoğlu yüksekten uçtu: Operasyonlara güzelleme, askeri-rantsal planlara hazırlık-Sendika org

Davutoğlu yüksekten uçtu: Operasyonlara güzelleme, askeri-rantsal planlara hazırlık-Sendika org

Davutoğlu, Londra’ya uçarken Kürt Savaşı ile ilgili de yüksekten uçtu. 6 ayda bine yakın ölümün gerçekleştiği operasyonların çok ciddi planlandığını ileri sürdü, bir ‘başarı’ öyküsü anlatmaya koyuldu. Askeri olarak en ciddi yenilgilerin alındığı Cizre ve Yüksekova’nın kent merkezine dönüştürülmesi planından söz eden Davutoğlu, Sur için ise şimdiden avuçlarını kaşımaya başladı: “Sur’a özel ilgim var. Gerekirse özel kanun çıkaracağız. Ama rant girmeyecek”

davutoglu_ucak_gazeteci

İngiltere Başbakanı David Cameron ile görüşmek ve bir dizi temasta bulunmak üzere Londra’ya giden Ahmet Davutoğlu’nun uçağında “iliştirilmiş gazetecileri” ile sohbeti egemen medyanın geniş bir kesiminde manşet konusu oldu. O isimlerden Akif Beki, Hürriyet’teki köşesine Davutoğlu’nun Kürt savaşı başta olmak üzere gündeme ilişkin açıklamalarına yer verdi.

6 ayda bine yakın ölüm ‘çok ciddi planlanmış’

“Terörle Mücadele Master Planı” adı verilen ve yaklaşık 40 yıldır Kürt coğrafyasındaki savaş politikalarının güncel bir sureti haline dönüşen çalışmalarından söz etti. “Operasyon öncesi”, “operasyon süreci” ve “operasyon sonrası” olarak üç ayaklı ve sistematik bir çalışma yürüttüklerini söyleyen Davutoğlu, sadece son 6 ayda 500’den fazla asker, polis ve gerilla, 400’den fazla sivil yaşamını yitirmemiş gibi “Operasyon öncesi iyi planlanmazsa bu sivil kayıplara yol açar. Birçok sıkıntı doğar, hizmetler aksar. İyi bir koordinasyon olmazsa istenilen netice hasıl olmaz. İyi planlama yapmazsanız üç ay sonra bir operasyona daha ihtiyaç hissedersiniz” dedi ve çok ciddi bir planlama yaptıklarını iddia etti.

Davutoğlu “operasyonun başarısı”nı anlatırsa…

Silopi’de ve Cizre’de sokak sokak brifing aldığını, hiçbir illegal yapının kamu düzenini bozamayacak bir plan üzerine çalıştıklarını ifade eden, Silopi’de operasyonun büyük ölçüde tamamlandığını, barikatların kaldırıldığını, çukurların kapatıldığını ileri süren Davutoğlu, operasyon sonrası bölgelerden çekilmelerinin söz konusu olmadığının altını çizdi.

Operasyonların günlerce sürmesini “sivil kayıpların düşük tutulma çabası” ile açıklamaya çalışan Davutoğlu iddialarını şöyle sürdürdü:

Olayı izole ettik. Yani onlar yaygın olarak bunu bütün bölgede kalkışmaya dönüştürmek istediler. Birçok yerde özerklik ilanı, arkasından halk peşlerinden gidecek, büyük bir kalkışma olacak. Sonra bir şey ilan edecekler kendilerince, bir kere bu olmadı. Biz çok başarılı bir şekilde önce bunları dağlarda izole ettik. Oramar Tepe, İki yaka, Tendürek vesaire buralarda. Sonra ilçelerde belli yoğunlaştıkları yerlerde izole ettik.

Şimdi militanlarını ayakta tutmak için işte marttan sonra başka yerlerde de bu işlere kalkışacağız diyorlar. İşte Van’da öyle bir niyetle hissettiğimiz anda Edremit’te bir baskında ne kadar yoğun silah yakaladık. Arkadaşlar Cizre’ye, Sur’a yoğunlaşıp diğer yerleri ihmal etmeyelim demiştik. Zaten bunun için, başarılı gittiği için Çınar’daki saldırıyla dikkatleri başka yere çekmeye çalıştılar. Yani güvenlik birimlerimizin oradaki yoğunluğunu engellemeye çalıştılar. Bu noktada ciddi başarı sağlandı. Yani izole ettik, marjinalize ettik ve o mücadele böyle yürüyor.

Askeri stratejiye yeni model: İki il merkezi taşınacak

Davutoğlu’nun açıklamalarında en dikkat çekici konu ise Şırnak-Cizre ve Hakkari-Yüksekova’ya ilişkin almayı planladıkları karar oldu. TSK’nin ve kontrgerilla güçlerinin askeri olarak denetimi sağlayamadıkları Cizre ve Yüksekova’nın, Şırnak ve Hakkari kent merkezlerine dönüştürülmesine ilişkin bir plan üzerinde çalıştıklarını açıklayan Davutoğlu, “Şırnak’a gidenler bilir, çok dar bir alanda. Halbuki Cizre çok geniş bir alan. Aynı şekilde Hakkari’nin genişlemesi zor, Yüksekova genişliyor fakat vilayet yapılanması haline dönüşmediği için de o genişlemeye uygun bir güvenlik ya da hizmet altyapısı olmuyor” dedi.

Sur’a ‘özel ilgi’, duy da inanma: “Ranta izin vermeyeceğiz”

Ahmet Davutoğlu, konuşmasının devamında konuyu 50 gündür sokağa çıkma yasağı ve ablukanın olduğu Sur’a getirdi:

Sur’a olan özel ilgimi biliyorsunuz. Bizzat takip edeceğim. Bütün o tarihi eserler restore edilecek. Biz Rumeli’de restore etmedik tarihi eser bırakmadık. Sur’u mahrum ve mahzun bırakır mıyız? Mehdi Bey ile kaç sefer gittik. En fazla haz aldığım, Ulu Cami’de namaz kılıp etrafta dolaşmak. Bunların hepsini restore edeceğiz. Tek bir rant unsurunun oraya girmesine izin vermeyeceğiz. Hani böyle bir şey çıkıyor, ‘rant için’. Hayır hiçbir rant unsuru girmeyecek.

Sur için gerekiyorsa özel bir kanun çıkarabileceklerini, bunun için Çevre ve Şehircilik ile Kültür bakanları ile konuştuğunu aktaran Davutoğlu, Cizre’de de benzer bir dönüşüm planladıklarını dillendirdi.

Sendika.Org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*