Anasayfa » DÜNYA » Davos: Ne olacak bu kapitalizmin hali?

Davos: Ne olacak bu kapitalizmin hali?

Davos bu sabah kapitalizmin geleceği üzerine bir tartışma toplantısıyla açıldı. Küresel krizin süregittiği dönem boyunca dördüncü Davos zirvesi yapılıyor. Büyük Durgunluğun ısrarlı devamı, Avro-bölgesinin yeniden krize girmesi, 2011’den bu yana süren işgal ve direniş hareketleri, bu Davos zirvesinde, kapitalizmin geleceği hakkında önceki üçünde olduğundan daha ciddi sorular sorulmasına yol açıyor. Ama daha keskin sorular sorulup tartışılırken, yeni yanıtlara ilişkin pek bir işaret yok.

Artan aciliyet hissine karşın belirsizlik ve uzun vade konuşuluyor. Chicago Üniversitesi’nden Raghuram Rajan, Batının işleri düzeltebilmesi için 10 yıl gerektiğini söylüyor. “Batının yeni modeller geliştirmek için 10 yıllık zamanı var. Yoksa yüksek vasıflı hizmet işleri de dışa kaymaya başlayacak” diyor. Carlyle Grup’tan David Rubinstein, Batıya borç krizinden çıkabilmesi için 3-4 yıllık süre veriyor.

Yeniden ekonomik canlanma sağlamak için bir şeyler söylemeye çalışan tek reçete, Alcatel yönetim kurulu başkanı Ben Verwaayan’dan geliyor. Verwaayen inovasyon, sürdürülebilirlik ve politik reformdan oluşan bir program öneriyor. Bu üçlünün küreselleşen dünyada yeni istihdam yaratabilmek için tek şans olduğunu söylüyor. Verwaayen Avrupa hükümet ve halklarını nostaljiyi bırakıp gerçekle yüzleşmeye çağırması, alkış topluyor. Böylece sosyal güvenlik ağını olumsuzlamaya ve rekabetçiliği geliştirmeye dair bir hamle daha yapılmış oluyor.

Genel olarak, kamu işletmeleri, büyük özel şirketler, akademisyenler ve sendika liderlerinin bu fikir teatisi, kendileri cephesinden sorunları tanımlayıp durmakta, çözüm önermekten çok daha başarılı! Verwaayen’in üç parçalı beylik reçetesi, geleceğe ilişkin en fosforlu ve pozitif yaklaşım içerse de o da yeni bir şey içermiyor.

Konuşma ve tartışmalar, önceki 3 yılın ekonomik canlanma beklentilerine ne olduğuna, uygulanan politikalarla borçların büyümeye devam ettiğine gidip geliyor. Bu önemli tabii, görülmemiş borç yükü, gelecek büyüme sorununu ve çekilen acıları perdelemeye yarıyor. Ama tüm bunlar hasta ekonomiye daha fazla ihtimam gösterilmesine yetiyor, yoksa nasıl sağlına kavuşacağına değil.

Davos toplantıları, henüz çağrısında yer alan “büyük dönüşüm”ün yeni vizyonuna dair bir sinyal üretebilmiş değil.

Not: Davos toplantısına ilişkin notlar, Reuters, Yahoo Finance, Atlantic’in İngilizce haber ve yorumlarından derlenerek çevrilmiştir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*