Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Darıca Kültür Derneği’nden açıklama

Darıca Kültür Derneği’nden açıklama

Darıca Kültür Derneği polis tarafından talan edildi, başkanı ve üyeleri gözaltına alındı, iki üyesi tutuklandı. Derneğin saldırılarla ilgili açıklamasını yayınlıyoruz.

BASINA VE KAMUOYUNA!
NE AÇLIK GREVLERİNE DESTEKTEN NE DE KÜRT ÖZGÜRLÜK HAREKETİ’NE YAKLAŞIMIMIZDAN ÖDÜN VERMEYİZ!

Darıca Kültür Derneği’nin Başkanı Hülya KOŞUT, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı TMŞ ekipleri tarafından, 2 Kasım 2012 sabahı evi basılarak gözaltına alındı ve iki gündür Terörle Mücadele’de tutuluyor.

Cezaevlerinde başlatılan süresiz dönüşümsüz açlık grevlerinin 49. günü olan 30 Ekim’de Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) “Hayatı Durdur” çağrısı ile Okmeydanı’nda açlık grevlerine dikkat çekmek için Sütlüce AKP İstanbul il binasına yürümeye çalışan ve polisin izin vermediği gruptan 12 kişi tutuklandı.
Tutuklananlardan Enver Arğ, derneğimizin saymanı; Kubilay Çelik ise üyesidir. İki SYK üyesi ve iki SDP üyesi yoldaşımız da tutuklananlar arasındadır.

Bu açıklamayı yayımlamamızın nedeni ne gözaltılara, tutuklamalara dikkat çekmek ne de derneğimiz üzerindeki kasıtlı baskıyı ve zorbalığı ön plana çıkarmaktır. Derneğimiz hâlihazırda fiili olarak devlet tarafından kapatılmıştır. Umurumuzda mıdır? Asla!

Açıklamak istediğimiz hususlar gayet sarih ve nettir:
Ölümlerin yaklaştığı, dakikaların hayati önemde olduğu şu kritik günlerde; böylesi onurlu bir direnişin önüne geçmek her şeyden evvel etik anlayışımıza aykırıdır. Bizim derdimiz irade beyanımızı açıklamak ve bastığımız hattı terk etmeyeceğimizi hatırlatmaktır.

AKP Devletinin cezaevlerinde süren süresiz dönüşümsüz açlık grevlerini çözmek gibi bir niyetinin olmadığı aşikârdır. Topyekûn bir savaşa giren Devlet önündeki bütün engelleri dümdüz etme saiki ile düğmeye basmıştır. Bundan dolayı da “Kürt Dostu” olan bütün unsurları ezmek gayretindedir. DKD kurulduğu günden bu yana kendince politik bir hat belirlemiş ve bu hattın dışına düşmemek pahasına her türlü bedeli ödemeyi göze almıştır. Bizler Devletin zorbalığı karşısında ne açlık grevlerine olan desteğimizi azaltırız ne de Kürt Özgürlük Hareketi’ne bakış açımızı değiştiririz.

Politik hattımızı özetlemek gerekirse: İşçi sınıfı merkezli bir vizyonu benimseyen bizler Ulusal Mücadeleyi asla ayrı bir alan olarak tariflemedik. Ayrıca bulunduğumuz her alanda solun zaaflarını eleştirdik, dükkâncılığa karşı çıktık, kendimizi Komünist bir nüve olarak görüp Dünya’nın her yanında yoldaşlarımızın olduğunu benimsedik ve her türden rekabeti öteledik. Bu çıkış noktasından hareketle Birleşik Mücadele kültürünü benimsedik. Bunun doğal sonucu olarak Birinci Bölge Birleşik Mücadele Platformu ve Halkların Demokratik Kongresi Kadıköy ve Darıca meclislerinde aktif olarak yer aldık.
Çapımızı ve gücümüzü bilen devlet her şeye rağmen taviz vermedi; derneğimizi bastı, üyelerimizi defalarca gözaltına aldı ve son olarak ta tutukladı. Şaşırdık mı? Asla! Çünkü bizler bu hattı belirlerken bütün bu olacakları göze alarak yola çıktık. Aksi bir durum olsa idi şaşırmamız gerekirdi.
Sonuç olarak; DKD olarak buradan açıkça beyan ediyoruz: Biz buradayız! Em li vırın! Zorbalık var diye, zulüm var diye geri adım atacak değiliz. Çizgimiz, niyetimiz, adresimiz ve kimliklerimiz bellidir; BEKLİYORUZ! Gelin bizi de alın!!!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*