Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Dardanel işçileri 26 Temmuz’dan bu yana fabrikada alı konuldu

Dardanel işçileri 26 Temmuz’dan bu yana fabrikada alı konuldu

Dardanel’in Çanakkale’deki Önentaş Fabrikası’nda 40’ı aşkın işçide koronavirüs tespit edilmesinin ardından 26 Temmuz’da kapalı devre çalışma sistemine geçildi.  Çanakkale Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu’unun kararı doğrultusunda gündüz fabrikada çalışan işçiler, akşamları ise zorunlu olarak karantina yurtlarında tutuluyor.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, fabrikadaki son durumu bianet’e anlattı. Fabrikada değişen bir durum olmadığını belirten Aslan, “İşçiler hala kapalı devre sistemiyle çalışmaya devam ediyorlar. Çalışma Bakanlığı’na ve Sağlık Bakanlığı’na dört gün önce yazı yazdık. Bu durumunun yasal olmadığını ve uygulamanın derhal durdurulması gerektiğini belirttik ancak yanıt alamadık” dedi.

“İş veren kapalı sistemi siyasiler önerdi’ diyor”

Dardanel Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen’in dün Habertürk’e yaptığı açıklamaya değinen Aslan, şöyle devam etti: “Önen, ‘kapalı devre çalışma sistemi’ni kendilerine resmi makamların önerdiğini söyledi. ‘Biz kapatmaktan yanaydık ama siyasiler çalışın dedi’ diyor. Kim bu siyasiler açıklasın o zaman.Herkes topu bir diğerine atıyor kimse sorumluluk almıyor. Vali ve belediye kapatılmasını söylediklerini belirtiyorlar ama fabrika hala çalışıyor.

İş veren ben istemedim dese de kendisine  engel olan bir şey yok. İstiyorsa kapatabilir, pandemide üretimde yüzde 60 artış var, dün bir ise bugün 60 üretiyor. Bu korkunç bir artış üretim artmış ama işçiler artmıyor ve bu artışın işçiye yansıması olmuyor.

“Kamuoyunu oyalıyorlar”

 Valiliğe yazı yazalı bir hafta oldu ama cevap yok. Belediye Başkan yardımcısı ile görüştüm, ‘bir itiraz olursa kararı gözden geçireceğiz’ diyorlar. İşçilerden itiraz bekliyorlar, ama işçilerden biri itirazda bulundu ve onun da iş veren istifasını istedi. İşinden oldu, işçiler korkuyorlar. Bizim itirazımızı da hiçe sayıyorlar. Şu an sadece kamuoyunu oyalıyorlar.”

HDP’li Gülüm, Bakan Selçuk’a sordu

Öte yandan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm de  konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Gülüm,  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı  Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması talebiyle verdiği önergede “Dardanel şirketi tarafından çalışanlara gönderilen elektronik postada koronavirüs tedbirleri kapsamında çalışanların mesai saatleri dışında da gözetim altında tutulacağı kararının Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul kararı doğrultusunda alındığı ve zorunlu olduğu açıklanmıştır. İşçilere kölelik koşullarının dayatıldığı bu sisteme uymayan personele yetkili merciler tarafından 3.150 TL idari para cezası uygulanacağı gibi, kolluk kuvvetleri tarafından konaklama yerlerine getirileceği belirtilmiştir. Bu karar, pandemi döneminde hükümet politikalarıyla işçilerin yaşamları pahasına işverenlerin korunduğu yönünde kamuoyunda oluşan algıyı güçlendirmiştir” dedi.

Gülüm’ün soruları şöyle:

Dardanel Gıda’ya ait işyerinde 40 işçinin korona virüse yakalanmış olması, işverenin, 6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası’ndan doğan yükümlülüklerini yerine getirmediğinin göstergesidir. Buna rağmen Dardanel Gıda’ya neden herhangi bir yaptırım uygulanmamıştır?

Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na aykırı karar yetkisini nereden alıyor?

Şirket patronu basına yaptığı açıklamada “kapalı devre çalışma sistemi” adı altında kölelik koşullarında zorla çalıştırma modelinin resmi makamlar tarafından önerildiğini belirtmiştir. Dardanel Şirketi, işçilerin yaşamlarını pahasına üstelik para cezası, kolluk kuvvetleriyle tehdit gibi tüm yol ve yöntemleri kullanarak üretime ara vermemek için kamu kurumları tarafından desteklenmiş midir?

“Kapalı devre çalışma” iş ile sağlık ikileminde bırakılan işçilerin çaresizliğinin istismarıdır. İşçilerin sağlığı ve hakları korunmadığı için gerekli denetimi ve yaptırımı uygulamayı düşünüyor musunuz?

Covid-19 testi pozitif çıkan işçilerin ücretli izne ayrılmaları gerekirken tüm işçilerin işe çağırılarak birlikte çalışmaya zorlanması sağlık ve yaşam hakkının ihlali değil midir?

Dardanel Gıda’ya ait işyerinin “kapalı devre çalışma sistemi” adı altında iş yasasına, çalışma sürelerine, hafta tatili hakkındaki emredici düzenlemelere aykırı hukuksuz bir şekilde çalışma kamplarına dönüştürülmesinin engellenmesi ve söz konusu uygulamanın acilen durdurularak Dardanel firmasına gerekli cezai yaptırımın uygulanması için herhangi bir girişiminiz olacak mı? (RT)

Bianet

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*