Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Damında Şahan”: Asla unutma, bağışlama, vazgeçme!

“Damında Şahan”: Asla unutma, bağışlama, vazgeçme!

Güler Zere’nin özgürlüğe kavuşturulması için verilen mücadeleyi anlatan “Damında Şahan” adlı belgesel dün akşam saat 21.00’de Beyoğlu Sineması’nda gösterildi. Film gösterimine çok sayıda izleyici katılırken, birçok izleyici de dışarda kaldı. “Damında Şahan”, Aralık ayındaki İnsan Hakları Haftası kapsamında da gösterilecek.

Film gösteriminden önce hazırlık sürecine ilişkin konuşmalar yapıldı. “Bu süreci belgelemek gerekiyordu” diyerek deneyiminin olmadığı bu alandaki çabasının asli motivasyonunu anlatan yönetmen Av. Oya Aslan’ın yanı sıra ÇHD ve TAYAD adına da konuşmalar yapıldı. Belgeselin danışmanlarından BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder de film hazırlık sürecine ilişkin düşünce ve duygularını izleyicilerle paylaştı ve ezenlerin bellek silmeye çalışmasına karşı bu çabaların anlamının altını çizdi.

“Damında Şahan”da Güler Zere’nin özgürlüğe kavuşturulması için verilen mücadelenin çeşitli evrelerine, o dönemde yapılan eylem görüntülerinin yanı sıra sürecin özneleri ve tanıklarının anlatımları ile yer veriliyor. Filmden geride bıraktığı duygu ise, sorumluluk, kilitlenme ve kararlılığın gücü…

Bir yorum

  1. Bu “Özgürlük” Kelimesi bence yanlış kullanılıyor. Sanki dışarıda özgürce bir yaşam varmış gibi oluyor.

    Dışarısı açık ceza şartlarında.

    Güler Zere ye tahliye vb. kelimeler daha iyi olur kanımca.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*