Anasayfa » BASINDAN » Dallas Saldırısını Üstlenen Black Power Political Organization; Malcom X’ten Bugüne-Direnişteyiz.org

Dallas Saldırısını Üstlenen Black Power Political Organization; Malcom X’ten Bugüne-Direnişteyiz.org

Dallas’ta polislere yönelik düzenlenen suikast saldırısını üstlenen Black Power Political Organization yeni bir örgüt değil.

Örgütün temelleri çok eskilere dayansa da Black Power ismini ilk olarak 1966 yılında kullanmaya başlıyor. Bu süreçte dünya çapında artan kitle hareketleri ve sivil itaatsizlik eylemlerini radikalleştiren örgüt, Siyahi halk içerisinde dünya çapında ciddi bir örgütlülüğe ulaşmayı da başarıyor.

Örgütün içerisinden insan hakları mücadelesi açısından önemli bir noktada bulunan ve Siyahi halkın önderi konumuna gelen Martin Luther King ve Malcom X’te yetişiyor. Malcom X örgütün bir dönem kullandığı “Siyah Amerikan” terimini ırkçı bulup, “Afroamerikan” terimini kullanmaya başladı.

Malcom X örgütü pasif bir konumdan çıkartarak Siyahi halkın mücadelesinde önemli bir yere getirmeyi başarıyor ve bir dönemin silahlı örgütü olan Kara Panterler örgütününde temelleri bu dönemde bu örgüt içerisinde atılıyor. Kara Panterler ise bu örgüte nazaran sosyalizm hedefi üzerinden silahlı bir özsavunma ve direniş gücü olarak otaya çıkıyor.

Malcom X’in örgüt üzerinde gücü ise Martin Luther King’e ve onun önderliğine yapılan eylemlere getirdiği pasiflik eleştirisi üzerine gelişiyor. Malcom X, pasif eylemlerle bir yere varılamayacağını ve kazanımların daha sert, daha radikal eylemlerle olabileceğini savunup, eylemlerin sayısını ve sertlik dozajını arttırıyor. Bu süreçte örgüt içerisinde ayrılmalarda ortaya çıkıyor

Örgütün düzenlediği en büyük eylemlerden biri de tarihi “Rosa Parks eylemleri” olarak geçen eylemleriydi. Rosa Parks adında bir Siyahi kadın beyazlar için ayrılmış yere oturdu ve kalkmayı red etti. Daha sonra Martin Luther King’in öncülüğünde bu eylemler bütün bir ülkeye yayıldı ve bu uygulama bir süre sonra kaldırıldı.

Örgüt tarihi içerisinde en sert eylem ise Malcom X’in suikast sonucu katledilmesi sonrası gelişen şehir ayaklanması oldu. Ayaklanma sonrası ise örgüte katılımlar artmaya başladı. Örgüt 1975’ten sonra sessizliğe büründü ancak örgütün dağıldığına dair bir açıklama yapılmamıştı.

Direnişteyiz.org / Hayri Tunç

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*