Anasayfa » GÜNDEM » Dağın Kadın Hali ve Devrimin Rojava Hali Kitaplarına sansür

Dağın Kadın Hali ve Devrimin Rojava Hali Kitaplarına sansür

Ankara Kitap Fuarı’nda Dağın Kadın Hali ve Devrimin Rojava Hali Kitaplarına sansür.

Ankara 10. Kitap Fuarı’na katılan Ceylan Yayınları standı, fuar yönetiminin baskısı nedeniyle kaldırıldı. Gerekçe, Ceylan Yayınları standında yer alan “Dağın Kadın Hali” ve “Devrimin Rojava Hali” kitapları.
Fuarın ilk günü sabah saatlerinde, Ceylan Yayınları standının hemen yanında bulunan Efsane Yayınları isimli yayınevi “görevlileri” gelerek müdahalede bulunmak istedi. 1990’lı yıllarda bölge illerinde kirli savaşta oynadığı rolüyle bilinen Osman Pamukoğlu’na yakın Efsane Yayınları’nın çıkardığı provokasyon sonucu, yazar Arzu Demir’in “Dağın Kadın Hali” ve “Devrimin Rojava Hali” kitaplarının tanıtım afişleri kaldırılmak istendi.

Bu gerginlik üzerine standa gelen fuar yönetimi, önce stanttaki afişin indirilmesini, ardından da söz konusu kitapların kaldırılmasını istedi. Ankara 10. Kitap Fuarı’nı düzenleyen Eylül Fuarcılık yönetimi, kitapta YPG’li gerillalarla yapılan röportajları ve Türkiye’nin YPG’yi “terör örgütü” olarak tanımasını gerekçe gösterdi. “Burası Ankara, çözüm süreci de bitti. İstanbul’da sorun olmasa bile burada yaşanabilir. Biz burada bir sorun istemiyoruz” diyen fuar yönetimi, yayınevimizin fuardan ayrılmasını istedi.

Ceylan Yayıncılık yetkilileri “Buradan ayrılması gerekenlerin saldırgan tutum içerisinde olanların olduğunu” söylemesine rağmen fuar yönetimi siyasal ve ideolojik tutum alarak sansürcü zihniyetini gösterdi. Ceylan Yayınevi, sansürcü zihniyeti teşhir etmek ve gelişebilecek provokasyonların önünü alabilmek için fuardan ayrılma kararı aldı.

Ceylan Yayınevi konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Daha birkaç yıl önce şimdiki cumhurbaşkanı, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, kitap için “en tehlikeli bomba” tanımlaması yapmış, yazarlar, gazeteciler hapse atılmıştı. Şimdi aynı zihniyet savaşı yeniden başlattı, yandaşları da başka alanlarda iş başında. Yayınevimize uygulanan sansürcü zihniyetin kişisel olmadığını biliyoruz. Kürt halkının uğradığı haksızlıklara ses olmanın, inadına barış savunuculuğuna soyunmanın ateşten gömlek olduğunun bilincindeyiz. Tam da bu nedenle sansür gibi egemen zihniyetlere ait olan bir ayıbın Ankara’nın orta yerinde yayınevimize uygulanması bizi şaşırtmadı. Saray cuntasının Hitler’e özendiği şu günlerde yandaşlarının kitap yasaklaması hiç ama hiç şaşırtmadı bizi.

Yayınevi olarak, bu sansürcü zihniyetin, savaş yanlılarının baskılarına boyun eğmeyeceğiz. İnadına barış, inadına kardeşlik şiarını yaşamın her alanında; başta da kitaplarımızla savunmaya devam edeceğiz.”

Yazar Arzu Demir ise şu açıklamayı yaptı;

“YALANA KARŞI GERÇEK KAZANACAK

Yazdığım Dağın Kadın Hali ve Devrimin Rojava Hali kitapları nedeniyle, kitapları yayınlayan Ceylan Yayınevi, Ankara Kitap Fuarı’nda engellendi, sansüre ve tehditlere maruz kaldı. Emekli asker Osman Pamukoğlu’nun sahibi olduğu Efsane Yayınları’nın çalışanları, çalışma arkadaşlarımı tehdit etti, provokasyon yaratmaya çalıştı.

Tüm bunlar bir kitap fuarında yaşandı.

Ancak kendi adıma şaşırmış değilim. Çünkü basılmamış kitapların toplatıldığı günler hala hafızamda.

Ayrıca yayınevimin dediği gibi; “Saray cuntasının Hitler’e özendiği şu günlerde yandaşlarının kitap yasaklaması hiç ama hiç şaşırtmadı.”

Halklara, ezilenlere karşı ilan edilen büyük bir savaşla karşı karşıyayız.

İktidar gibi düşünmeyen herkes “düşman”.

Silahlı ya da silahsız eylemci, gazeteci, doktor, genç, yaşlı, kadın ya da erkek olmanız fark etmiyor.

Kürt kentlerinde günlerdir yaşanan ölümler, katliamlar bunun somut bir göstergesi. Başka örneğe gerek yok.

Bizim de ezilenler olarak, onların gazetecileri, yazarları, aydınları olarak gerçekleri anlatmaktan vazgeçtiğimizin örneği yok.

Bu savaş aynı zamanda yalanın gerçeğe karşı ilan ettiği bir savaş.

Saray’ın yalanlarına karşı gerçeği anlatmaya devam edeceğiz.

Bu gerçeklerden biri de; Rojava’nın Ortadoğu halklarının kurtuluş umudu olduğudur.

Devrimin Rojava Hali de bu gerçeği, bu umudu anlatmaktadır.

Bu gerçeklerden bir diğeri de, özgürleşme yoluna giren kadınların artık geriye dönmeyeceğidir.

Dağın Kadın Hali de bu gerçeği, bu kararlılığı anlatmaktadır.

Yalana karşı gerçek, savaşa karşı barış kazanacak.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*