Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » D.S.C Otomotiv’de işçilere polis müdahalesi

D.S.C Otomotiv’de işçilere polis müdahalesi

Kocaeli’nin Kartepe ilçesine bağlı Suadiye köyündeki D.S.C Otomotiv’de işten çıkartılanların başlattığı mücadeleye polis saldırdı.

Güney Kore sermayeli işyerinde Birleşik Metal-İş Sendikası’nın yetki başvurusunda bulunması üzerine işten çıkartılan 25 işçi, fabrikaya yeni işçiler alınması üzerine direnişe geçince polis saldırısıyla karşılaştı. Fabrika önündeki gerginlik sürüyor.

Yeni işçiler getirildi
Hyundai’nin dünya taşeronu olan D. S. C Otomotiv’in sendikal örgütlenme yüzünden işten çıkarttığı 25 işçi, fabrika önünde direnişe geçti. Sendika üyesi olarak işe geri dönmek istediklerini söyleyen işçiler, işveren tarafından yeni alınan işçileri fabrikaya sokmadı. Sabah 07.30 sıralarında fabrika servislerinin önünü kesen işten atılmış işçiler, servislerin fabrika içine girmesini engelledi ve polisin müdahalesine rağmen kalkmadı. Yeni işçiler ikna edilerek geri gönderildi. Ancak, bir serviste bulunan işçiler çevik kuvvet ekiplerinin gözetiminde fabrikaya alındı.

Açıklama yapıldı
Yaşanan arbedenin ardından açıklama yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şubesi Başkanı Hami Baltacı, işyerinde kötü koşullara ve asgari ücretle çalıştırılmaya karşı sendikalarında örgütlenen işçilerin işten atıldığını kaydederek, şunları söyledi: “İşten çıkartılanlar geri alınana kadar burada direneceğiz. Yeni işçiler için tespit istedik. İşçiler zor şartlarda köle gibi çalıştırılıyor, düşük ücretler veriliyor” dedi. İşçiler adına konuşan Mehmet Yılmaz ise kolluk kuvvetlerinin tavrını eleştirerek, “Fabrikayı kriz döneminde ayakta tuttuk, var ettik. Ama her zaman köle muamelesi gördük. Şimdi haklarımızı istiyoruz” diye konuştu. İşçilerin ve polisin gergin bekleyişi sürüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*