Anasayfa » GÜNDEM » Çukurova’da 10 Ekim çağrısına saldırı

Çukurova’da 10 Ekim çağrısına saldırı

10 Ekim’de Ankara’da yapılacak olan Barış Mitingi için Adana’da çağrı eylemi yapıldı, eyleme polis saldırdı.

Mitinge çağrı eylemi için saat 18.00’de İnönü Parkı’nda toplanan kitle Atatürk Parkı’na yürümek ve orada basın açıklaması yapmak istedi. Polisin yürütmem keyfiliği kitle tarafından “Yürüyüş hakkımızı engelleyemezsiniz” ile karşılandı. Polisin keyfi ve sert tutumu devam etti ve yürümek isteyen kitleye polis biber gazı, plastik mermi ve coplarla saldırdı sıkılan gazdan etkilenenler ambulanslarda tedavi edildiler. Polis 3 kişiyi yere yatırıp üzerlerine çökerek ve ellerini arkadan kelepçeleyip sürüklüyerek araçlara bindirdi.

Kitle gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmasını yoksa sürmekte olan oturma eylemini devam ettireceklerini belirtirken sloganlar hiç susmadı.

DİSK Genel-İş 2 Nolu Şube Başkanı Hüseyin Yaşar Gündoğdu, yaptığı açıklamada yapılan polis saldırısını kınayarak, herkesi Ankara’daki mitinge davet etti. HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş ise saldırı sırasında kendisinin de polis tarafından darp edildiğini söyledi. Beştaş, yürüyüş ve basın açıklaması haklarının engellenemeyeceğini söyleyerek, saldırıyı kınadı.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Mersin Şubesi üyeleri de Mersin Forum önünde 10 Ekim mitingine dair çağrıda bulundu.

“İnadına eşitlik, özgürlük ve barış” pankartının açıldığı açıklamada konuşan BES Şube Başkanı Yusuf Kaya, AKP’nin 7 Haziran yenilgisinden sonra Türkiye halklarına kan kusturduğunu dile getirdi. Kaya, “Türkiye halklarına savaşı reva görenler döktüğü kanlarda boğulacaktır” dedi. Kürdistan’da yaşanan katliamlara da dikkat çeken Kaya, “İnsanlık yerlerde sürükleniyor. Ya onurlu bir barışa imza atacağız ya da barış için direneceğiz” diye konuştu. Açıklama alkışlarla son buldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*