Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Çukurova 4. Kitap Fuarı başladı

Çukurova 4. Kitap Fuarı başladı

Çukurova 4. Kitap Fuarı 11 Ocak Salı günü TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi‘nde başladı.

Aslında şöyle bir başlık atmış olsaydık Çukurova 4.kitap fuarı bugün (11 Ocak Salı) TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi‘nde okurları ile buluştu. Yoğun bir ilgiyle başlayan fuar… diyebilseydik. Ne yazık ki diyemiyoruz.

Akşam saatlerinde gittiğimiz kitap fuarında önce hangi yayınlar var diye bir tur atıyoruz. İlk günü olmasından kaynaklı ziyaretçi sayısı oldukça düşük. Ancak diğer günlerde de fuara pek ilgi olacağı gözükmüyor. Aşina olduğumuz birkaç yayın evlerinden Sel yayıncılık, Eksen yayıncılık, Evrensel basım yayın, Nesil yayınları ile birlikte birçok dergi, dernek ve vakıf yayınları fuarda yer alıyor.

Asıl ilgimizi çeken ise bu yıl fuarda dini yayınların yanı sıra, neredeyse fuar alanının yarısını kaplayan Zirve, Sınav dergileri gibi özel dershane dergilerinin bol reklamlı stantlarının olması. Tabii bir de sanatın tekelleşmesinde büyük payı olan Yapı Kredi yayınları ve İş Bankası kültür yayınları var.

Düşünmeden edemiyoruz; Çukrova 4. kitap fuarında birer Çukurovalı olarak usta şairlerinden Hasan Hüseyin Korkmazgil, yine bir imge ustası şair Adnan Yücel ile ilgili hiçbir anı ve bir etkinlik neden yoktu? Panel ve konferans programlarına bakıldığında ise bir önceki yıllara göre belli oranda seviye düşüklüğü göze çarpıyor. Bir edebiyatçı ya da iyi bir sanat insanı değilizdir belki ama, algılarımız bize giderek kitap fuarlarının da artık metalaşmasıyla yapılan etkinliklerin de seviyelerinde bir düşüş gözüktüğünü düşündürüyor. Devrimci sanatın, sosyalist anlayışın uzaklaştığı her alan ne yazık ki küflenmeye ve üretememeye mahkumdur.

TÜYAP kitap fuarına sponsor olmuş NTV medya grubu, yanı sıra Adana Hiltonsa oteli ve Adana ‘nın en büyük özel hastanelerinden Acıbadem hastanesi var.

Neyseki kitap fuarından ayrılırken İşçi B.‘nin hikayelerini bulmak tek tesellimiz oldu.

Adana DP

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*