Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Çözüm beklerken bir arkadaşımızı daha kaybettik

Çözüm beklerken bir arkadaşımızı daha kaybettik

İstanbul, Küçükköy’de bir kot işçisi arkadaşımızı daha kaybettik. İsmail Şahin, 38 yaşındaydı, öldü, geride 3 çocuğu kaldı. İsmail, silikozis hastasıydı. Çalıştığı kot kumlama atölyesinde, kotları ağartma işinde kullanılan kumu soluduğu için ciğerleri mahvolmuştu. İşyerindeki insanlık dışı sağlıksız koşullar onu silikozis hastası yaptı. Silikozisli arkadaşlarımız 40’lı yaşlarını göremeden aramızdan ayrılıyor. Ruhat 24 yaşında, Mustafa 32, Ertuğrul 27, Salih 24, İbrahim 30, Hacı 23, Erhan 22, Hüseyin 28, Adem 23, Murat 38 yaşında öldü.

Ölüm listesi uzuyor…

*Bixler çözüm bekliyoruz ama ölüm beklemiyor. Silikozis hastası kot kumlama işçileri olarak çözüm için iki yılı aşkın zamandır mücadele ediyoruz. Tüm sorumlulara;patronlara, işyeri koşullarını denetlemekle görevli devlet ve yerel yönetim yetkililerine karşı suç duyurularında bulunduk, dava açtık; mağduriyetimizi gidermek için milletvekilleriyle, bakanlarla, Meclis’teki partilerle ve son olarak dün Cumhurbaşkanı ile görüştük.

Talebimiz basit

Çalışırken hastalandık. Hastalığımız günlük yaşam sırasında meydana gelecek bir hastalık değil,sadece mesleksel maruziyet durumunda oluşabiliyor. Bizler, meslek hastasıyız. Bu yüzden, Meslek Hastalıkları Hastanesi’nden silikozis raporu alan arkadaşlarımıza iş göremez gelirinin bağlanması için, çalıştığını ispat yükümlülüğü kaldırılmalıdır. Bizler için sigortalılık veya fiili çalışmanın ispatının aranmaması gerekiyor.

Hakkımızda hazırlanan ve önümüzdeki hafta TBMM Genel Kuruluna gelmesi gündemde olan yasa tasarısının bu yönde değiştirilmesini talep ediyoruz.

KOT KUMLAMA İŞÇİLERİ DAYANIŞMA KOMİTESİ

www.kotiscileri.org[email protected]

0 – 533 – 623 00 94 ▪ 0 – 535 – 333 54 45

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*