Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » CNR Deri Fuarı işçilerin protestosuyla açıldı

CNR Deri Fuarı işçilerin protestosuyla açıldı

Eski adıyla Deri-İş olan DERİTEKS’e üye oldukları için işten atılan ve 102 gündür Zeytinburnu’ndaki fabrika önünde direnişte olan Punto Deri işçileri, fuar alanı girişinde İtalyanca, Rusca, Almanca ve İngilizce olarak “Punto Deri sendika istemiyor. İşten atıldık” yazılı pankart açtı

Eyleme Türk-İş İstanbul 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak da katıldı. Büyükkucak, yaptığı konuşmada, işçilerin anayasal haklarını kullanmak dışında bir şey yapmadığını ve 28 işçinin bu sebeple işten atıldığını söyledi.

Ardından söz alan DERİTEKS Genel Teşkilat Sekreteri Hasan Uluşan, işçilerin çalışma koşullarını kamuoyuna göstermek için eylem yaptıklarını söyledi. “Sektörün parlayan yüzleri”nin burada tanıtıldığını ancak madalyonun diğer tarafında işçilerin kölece çalışma koşulları olduğunu söyleyen Ulaşan, patronların sesini çıkarmayan işçiler aradığını kaydetti. Ulaşan, işçilerin temel haklarına saygı duyulmadığını ve hakkını arayan işçilerin “terörist” ve “marjinal” diye yaftalandığını ifade ederek, daha iyi çalışma koşulları için mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti.

İşçiler, eylemi “Punto’ya sendika girecek başka yolu yok”, “Sendika hakkımız engellenemez” sloganlarıyla sonlandırdı.

ETHA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*