Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Cizre’de Evlerine Dönenler Enkazla Karşılaştı

Cizre’de Evlerine Dönenler Enkazla Karşılaştı

Sıkıyönetim uygulamasına sadece gündüz saatlerinde ara verilen Cizre’de, mahallelere dönük abluka sürüyor. Saldırıların yoğun yaşandığı mahallelerdeki evlerine dönen yurttaşlar ise büyük bir yıkım ve enkazla karşılaştı. Bir çok enkazın çevresindeki patlamamış top mermileri ise can güvenliğini tehdit ediyor.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 80 gün süren ve 200’ü aşkın kişinin hayatını kaybettiği sokağa çıkma yasağına gündüzleri ara verilirken, kentte kuşatma sürüyor. Saldırılar sonucu evleri tahrip olduğu için kentten göç etmek zorunda kalan yurttaşlar da ilçeye dönmeye başladı. Cizre girişinde polisin araçları tek tek aramadan geçirmesi nedeniyle uzun araç kuyrukları oluşurken, yurttaşlar da kimlik kontrolünden geçirildikten sonra ilçeye alınıyor. Kentin içerisinde de neredeyse tüm mahallelerde polis ablukası sürüyor. Kentte evlerine gitmek isteyen yurttaşlar da GBT kontrolünden geçiriliyor.

PATLAMAMIŞ TOP MERMİLERİ

Saldırıların en yoğun yaşandığı Yafes, Nur, Sur ve Cudi mahallelerindeki evlerini görmek için mahalleye giren yurttaşlar ise enkaz yığınları ile karşılaştı. Cudi ve Sur mahallelerinde yaralıların mahsur kaldığı binalar ve çevresindeki binalar da tamamen yıkılmış durumda.
Bodrumlarının olduğu alanda hala ağır kokular yükselirken bir çok evin dış duvarlarında kan izleri görüldü. Bodrumlar etrafında toplanan kadınlar yaşanan vahşete ağıtlar yakarken bazı yurttaşlar da duvarlara yazılan ırkçı yazıları sildi. Bodrumların olduğu bölgede bulunan bütün evler bombalarla tahrip edildiği görülürken enkazlar arasında da bir çok patlamamış top mermisine rastlandı.

Mahalleye giren yurttaşlar “Katledilen çocuklarımızın mücadelesini sürdüreceğiz” dedi. Mahalledeki bütün evlerin yıkıldığını eşyaların talan edildiğini ifade eden yurttaşlardan Ahmet Saran, “Bunu insan insana yapamaz” dedi.

Evinin enkaza çevrildiğini ifade eden Emine Yanar adlı yurttaş ise “Cizre bu vahşeti unutmayacak. Bu hesap burada kapanmaz. Bu direniş devam edecek. Biz çocuklarımızı katledenlerden hesap soracağız” diye konuştu.

Evi yıkılan Nergiz Soyul adlı yurttaş da, “Biz bu kenti terk etmeyeceğiz. Evlerimizi yıkmışlar. Biz evimizin önüne çadır açacağız ve çocuklarımızın direnişini devam ettireceğiz” dedi.

Kente yurttaşların gelişi devam ediyor.

DİHA-Evrensel

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*