Anasayfa » GÜNDEM » Cizre: Yaralılar için yürüyenlere ateş açıldı, İMC TV kameramanı vuruldu

Cizre: Yaralılar için yürüyenlere ateş açıldı, İMC TV kameramanı vuruldu

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde 38 gündür devam eden sokağa çıkma yasağı, abluka ve saldırılar tüm şiddetiyle ve hukuksuzluğuyla sürüyor. Dün (19 Ocak) sabah saatlerinde yaralı bir çocuğu kurtarmaya çalışırken vurulan, hastaneye kaldırılması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından tedbir kararı verilen ancak AİHM kararına karşın ambulansın yanına girmesine izin verilmeyen Serhat Altun’un hayatını kaybettiği öğrenildi.

Cizre’de Altun’un ölümüyle son ablukada hayatını kaybedenlerin sayısı 64’e yükselirken; AİHM tedbir kararı verdiği bir diğer isim Orhan Tunç ile Cudi Mahallesi’ndeki bir çocuğun halen yaralı olarak bekletildiği ifade edildi.

Kitleye ateş açıldı: 10 yaralı

Altun’un yaşamını yitirdiği bilgisi üzerine aralarında HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile Cizre Belediyesi eş başkanlarının da bulunduğu yüzlerce kişi cenazeleri almak üzere Cudi Mahallesi’ne doğru hareketlendi.

Kitlenin Cudi Mahallesi’ne yürüyüşü sırasında Nusaybin Caddesi üzerinde onlarca zırhlı araçtan kitleye ateş açıldı. Aynı dakikalarda tank ve havanlarla da mahalledeki evler hedef alınmaya başlandı.

Saldırı sonucunda aralarında İMC TV kameramanı Refik Tekin de olduğu 10 kişi yaralandı. Yaralılar araçlarla hastaneye kaldırılırken, HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve beraberindekiler bir evin bodrumuna sığınmak zorunda kaldı.

Sarıyıldız: “Yetkilileri bilgilendirmemize rağmen tarandık”

Mahalle girişinde cenaze

Saldırılara karşın mahallenin girişine gelen kitle mahalle girişinde bir kişinin cenazesi ile karşılaştı. Cenazenin iki gündür kendisinden haber alınamayan 50 yaşındaki Ahmet Tunç’a ait olduğu öğrenildi.

Kitlenin mahalle içinde bir cenazeye daha eriştiği bilgisi verildi.

Mahallede 4 yaralı daha olduğu aktarılıyor.

Sendika.Org muhabiri engellendi

Öte yandan Cizre ve Silopi’deki gelişmeleri takip etmek üzere İdil’den hareket eden Sendika.Org muhabiri Murat Bay’ın içinde olduğu araç Cizre girişinde durduruldu. Yolda kontroller nedeniyle uzun araç kuyrukları olması dikkat çekerken, özel harekatçılar “internet yok” gerekçesiyle muhabirimizin geçişine izin vermedi.

Demirtaş’tan acil Cizre çağrısı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cizre’de aralarında Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, belediye eş başkanları, gazeteci ve sivillerin bulunduğu evlerin ateş altına alınması üzerine Meclis’te açıklama yaptı. Hükümete derhal kuşatmanın kaldırılması ve Cizre’de yaşananlara müdahale etmesi çağrısı yapan Demirtaş halka da “Herkese sesini yükseltme çağrısı yapıyoruz. Halkımız her türlü demokratik eylemle bizzat bu gidişata ‘dur’ demelidir” diye seslendi. Demirtaş, “Yaralılara bir şey olursa sorumlusu Başbakan’dır, hükümettir” dedi.

Sendika.Org, DİHA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*