Anasayfa » DÜNYA » Çinli işçilerin grevi iPhone’u vurdu

Çinli işçilerin grevi iPhone’u vurdu

Cuma günü işçilerin Çin’de Apple’ın iPhone 5 ürününün üretildiği bir Foxconn fabrikasında greve çıkması bu akıllı telefonun üretiminde sorun yarattı.

Grev Apple’ın zaten stok sorunu yaşadığı koşullarda, büyük bir reklam kampanyasıyla çıkışını duyurduğu  iPhone 5’in üretiminde gecikmelere sebep oldu. Bu açıdan grevin işçiler açısından doğru bir zamanlamayla başlatıldığını söyleyebiliriz.

Apple’ın ürün parçalarını biraraya getiren Tayvanlı elektronik devi Foxconn’un Zhengzhou fabrikasındaki 4,000 işçinin başlattığı grev, Foxconn’daki ilk grev değil. Geçtiğimiz ay Foxconn’un ağır ve aşırı çalışma koşullarına karşı Kuzey Çin’deki Taiyuan fabrikasında da binlerce işçi isyan etmiş ve üretimi 24 saat kadar durdurmuştu.

Ticari adı  “Hon Hai Precision Industry Co” olan Foxconn Technology Group of Taiwan,  Apple dışında Hewlett Packard Co, Nokia ve Dell Inc. gibi küresel markalara taşeron çalışan dünyanın en büyük elektronik şirketi durumunda ve yaklaşık bir milyondan fazla işçi çalıştırıyor.

Öte yandan Foxconn herhangi bir grevin gerçekte olmadığını, her şeyin sadece bir iş anlaşmazlığından ibaret olduğunu, grevin çıkış noktası olan işçilerin bayramda çalışmama yönünde bir taleplerinin olmadığını, bayramda çalışanlara da zaten yasa gereği fazla mesai ödemesi yapılacağını açıkladı.

Apple greve ilişkin suskun kaldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*