Anasayfa » DÜNYA » Çin’de yığınsal militan gösteriler

Çin’de yığınsal militan gösteriler

Çin’in Zhejiang bölgesinde fırtına ve sel baskınında 1 milyona yakın kişi, altyapı çöküşü, elektrik ve su kesintisi ve açlıkla mahsur kaldı. Çok sayıda kişinin öldüğü felakete devletin kayıtsızlığı, özellikle yoksul emekçi mahallelerine yardım ulaştırılmaması, kitlelerin vahşi sömürü ve ağır baskı ve özgürlüksüzlüğe birikmiş tepkileriyle de birleşerek büyük kitle gösterilerine dönüştü.

10 binlerce kişi bölgesel parti sekreterliği ve valilik binası önünde toplanarak istifalarını isteyen gösteriler yaptı. Devlet bölgeye ancak gösterilerden sonra “yardım ve kurtarma” adı altında 5 bin asker sevk etti. Askerlerin tabii ki yardım ve kurtarma yerine göstericilere saldırması, zaten yıkım içindeki bölgede 100’lerce kişiyi tutuklaması, öfkeyi daha da büyüttü. Kitlelerle askeri birlikler arasında sert çatışmalar yaşandı.

Çin’de fiili militan işçi grevleriyle birlikte, her kıvılcım yoğun baskılara karşı kitle gösterilerine dönüşüyor. Her yıl Zhejiang bölgesindekine benzer yüzlerce yerel çatışmalıkitle gösterisi yaşanıyor.

Yuyao5-e1382088362814

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*