Anasayfa » DÜNYA » Çin’de fiili işçi grevlerinde 13 kat artış var!

Çin’de fiili işçi grevlerinde 13 kat artış var!

du__nya1-cin-grev-AAÇin’de fiili kitlesel işçi grev ve gösterilerinde 2015 yılında, 2010 yılına göre 13 kat, geçen yıla göre 2 katlık artış yaşandı. 2015 yılında kitle grevlerinin sayısı 2600’e ulaştı.

Kitle grevlerinde artışın bir nedeni Çin ekonomisinde kriz ve yavaşlamanın ağırlaşmasıyla, diğeri de Çin’in güneyindeki en büyük ve yoğun sanayi bölgesi Guangdong başta olmak üzere, şu an sayıları 30 civarına yaklaşan yeni bağımsız işçi örgütlenme odaklarının ve kampanyalarının gelişimi.

Bunlardan biri de Guangzhou’da kurulan Çin’in güneyindeki iç göçmen işçiler merkezi. Bu merkezler fabrika ve işyerlerinde örgütlenme bağlantıları kuruyor, öne çıkan işçilere örgütlenme eğitimleri veriyor,  grev ve direniş süreçlerinde hukuki destek sunuyor. Göçmen işçiler merkezinin patron fedaileri ve devlet güçleri tarafından uğradığı sayısız saldırı, taciz ve gözaltı nedeniyle artık iyi tanınan lideri Zeng Feiyang, Guangzhou’da ayakkabı fabrikalarında bir dizi başarılı grev örgütledi. Zeng, sayısız kez saldırıya uğradı, patronlardan bu işi bırakması için büyük para teklifleri bile geldiğini tiksintiyle anlatıyor. Zeng, ayakkabı fabrikalarında bölge çapında yankı yaratan grev dalgasından sonra, polisin “merkezin okyonus ötesi bağlantılara sahip olduğu ve yabancı ülkelere Çin işçi hareketine ilişkin rapor verdiği”, “8 kadınla aynı anda birlikte olduğu ve işçi faaliyetini kadın işçileri seks tuzağına düşürmek için yaptığı” gibi uydurma suçlamalarla soruşturmasına uğradı.  Zeng’in evine yaptığı baskında polis kendi koyduğu porno kasetleri, tutuklama gerekçesi yapmaya çalıştı. Bu gibi uydurma kovuşturmaların devlet güdümlü medyada bangır bangır yayınlanması, tabii ki, Zeng gibi işçiler arasında sevilen işçi ve grev önderlerini işçilerden tecrit etmeye dönük.

Zeng ve işçi örgütlenme merkezlerine dönük baskın dalgalarında, 7 aktivist hemen ardından 20 aktivist gözaltına alındı, 3’ü göstermelik suçlamalarla tutuklandı.

Çin neoliberal kapitalist devletinin Zeng gibi işçi önderlerinden korkusu yersiz değil. Çin’de yükselen işçi grev ve direnişleri dalgası ile yükselen ücretler ve ekonomik yavaşlama, büyük fabrikaların ülkenin iç bölgelerine ve Vietnam gibi ücretlerin daha düşük bölgelere kaçmasına yol açıyor. Bu da hem Çin işçi sınıfının eylemlerini büyütüyor ve militanlaştırıyor hem de Çin ekonomisini vuruyor. Yalnızca Guangdong bölgesinde Temmuz ayından Aralık ayına grevler iki katlandı, yıl içinde toplam grev sayısı 400’e ulaştı. Her başarılı fiili grev başkalarını tetikliyor.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*