Anasayfa » DÜNYA » Çin, Güney Kore ve Brezilya’da büyük sanayi işçilerinin grev ve direniş dalgası

Çin, Güney Kore ve Brezilya’da büyük sanayi işçilerinin grev ve direniş dalgası

ABD’de cılız ve kırılgan, umutsuz bir ekonomik toparlanmaya karşılık, AB, İngiltere ve Japonya’da durgunluk sürerken, BRİC ve orta-ileri gelişmiş kapitalist ülkelerde de aşırı birikim ve aşırı üretim krizi, özellikle demir-çelik, gemi yapım, otomotiv gibi sektörlerde adım adım yaygınlaşıyor.

Küresel ağır sanayi ve otomotiv tekelleri, Çin’den Brezilya’ya Güney Kore’den Türkiye’ye dünya çapındaki bağlı şirketlerinde, kitlesel işten çıkarmalar, ücret kesintileri, sözleşme sürelerinin uzatılması, çalışma temposunun artırılması gibi küresel bir saldırı programını organize etmiş durumdalar.

Bu yılın başlarından itibaren, Türkiye’de de metal-otomotiv sektörüne yansıdığı gibi, Çin, Brezilya, Güney Kore’de demir-çelik, gemi yapım, otomotiv sektörlerinde grev ve direniş dalgaları birbirini izliyor.

Güney Kore’de Hyundai, Daewoo, Samsung, Hanjin, DSME gibi küresel tekel gruplarının demir-çelik, gemi yapım, otomotiv ve yan sanayi fabrikalarında gerginlik ve grevler, fiili iş bırakma ve yürüyüşler dalgası kademe kademe yükseliyor.

Brezilya’da ise geçen ay General Motors, Mercedes, Volkswagen, Ford fabrikalarında kitlesel işçi atma ve ücretleri yüzde 30 düşürme planına karşı fiili grev ve direniş dalgası yaşandı. Brezilyalı otomotiv işçileri, fiili işgal ve direnişlerle işten çıkarmaları büyük ölçüde geri püskürttüler. Hükümet de fiili grev dalgasının büyümesini durdurmak için, ücret kesintilerinin yarısını işçilere devletin ödemesini ve işten çıkarmaların 1 yıl ertelenmesini öngeren bir sözde “istihdam koruma programı” açıkladı. Sendika bürokrasilerinin “işleri korumak için ücretlerde yüzde 15’lik kesintiyi” kabul eden uzlaşması, işçilerde büyük tepki yarattı.

ABD’de de otomotiv işçilerinin son hak ve ücret kesintileriyle satılan sözleşmeye karşı hoşnutsuzluğu hissedilir düzeyde.

Türkiye’de de metal-otomotiv işçilerinin yaygın fiili grev ve işyerini terketmeme eylemleri dalgasının ardından, saldırı-direniş çevrim ve sarsıntıları sürüyor.

Küresel tekellerin eşgüdümlü küresel saldırı programlarına karşı, BRİC ve orta-ileri kapitalist ülkelerdeki en sermaye yoğun sanayi sektörlerinde keskinleşen ve yaygınlaşan mücadeleler, sınıf mücadelesinde yeni bir savaşım çevriminin başladığını gösteriyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*