Anasayfa » DÜNYA » CİA, FBI’ın 11 Eylül kitabını sansürledi!

CİA, FBI’ın 11 Eylül kitabını sansürledi!

CİA, eski bir FBI ajanı tarafından yazılan “11 Eylül’ün İç Yüzü” başlıklı kitabın 78 sayfasını, kitap yayınlanmadan sansürlenmesini sağladı!

CİA’in yayınevine “devlet güvenliği” gerekçesiyle baskı yaparak çıkarılmasını sağladığı 78 sayfalık bölümde, 11 Eylül saldırısının ve bunları yapacakların önceden CİA tarafından bilindiğini ABD istihbaratının içinden bilgi ve belgelerle ortaya konuyordu.

ABD’nin 11 Eylül saldırılarını önceden bildiği halde bunu Afganistan ve Irak işgallerinin gerekçesi olarak kullanmak için engellenmediği, gözyummuduğu veya yönlendirdiği yönünde çok sayıda iddia ve enformasyon daha önce de gündeme gelmiş, ancak belgelenememişti.

Eski FBI ajanı Ali Soufan’ın kitabında, CİA’in saldırıyı bildiği belgeleniyor, CIA’in bilgisini FBI’a vermediği için saldırının engellenemediği gibi komik savlar ileri sürülse de, CİA’in 11 Eylül’ü önceden bildiği içerden bilgi ve belgelere dayanılarak ortaya konuluyor. CİA’in “devlet güvenliği” gerekçesiyle kitabı sansürletmesi de henüz gün yüzüne çıkmamış 11 Eylül’ün arka planına dair ilgiyi yeniden artırdı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*