Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » CHP’nin “demokrasi mitingi” yapıldı

CHP’nin “demokrasi mitingi” yapıldı

CHP’nin Taksim’de saat 16:00’da başlayan “Cumhuriyet ve demokrasi mitingi” bitti.

Başarısız darbe girişimi sonrası CHP’nin çağrıcısı olduğu AKP’nin davet ettiği “demokrasi mitingi”ne on binlerce insan katıldı. CHP DİSK ve TMMOB Dolmabahçe ve Şişhane’den yürürken, burjuva demokrasisi söylevlerinin peşine takılan liberal reformist solda Taksim’deydi. KESK, TTB, TMMOB, Halkevleri, EMEP, EHP, İDP, Kaldıraç, BHH, TÖPG, KOS, İKS Osmanbey tarafından yürüyerek  miting alanında buluştu.

13838168_1646563385660368_1407362274_o

İstiklal Marşı okunarak başlanan mitingte “Darbeye karşı, demokrasi”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” gibi sloganlar atıldı. Sonrasında kürsüye çıkan Kemal Kılıçdaroğlu ben yazdım dediği, yargıdan, medyaya değinen 10 maddelik içi boş “Taksim manifestosu” bildirisini okudu.

Miting’de ortaya çıkan tabloda ruhsuz ama kalabalık bir kitle bariz belliydi. Burjuva güçler koalisyonunun, AKP kademesi OHAL dönemi ve belirli tedirginlikleri hesaba katarak böyle bir mitinge katılımı olabildiğince desteklerken, liberal sol güçlerse  burjuva demokrasisinin sağlamlaştırılması, burjuva neoliberal rejimin derinleşen krizinle birlikte kendisini yeniden yapılandırması ihtiyacı için melhem oldu. Ve “Faşizme karşı demokrasi” sloganının üstüne geçemeyen “genel, geçer sınıflar üstü” demokrasi sloganının arkasına yedeklendi…

Çok fazla detaylandırmaya gerek yok. Taksim’i işçi ve kent yoksullarına yasaklayan sermaye rejimi, en basitinden kitlelere kapatılan Gezi’nin, uğrunda o kadar işçinin bedel ödediği,  hangi sınıf için demokrasi, özgürlük, toplantı ve miting hakkı sağladığını alandan göstermiyor muydu?

 

2 yorum

  1. ..bu gün, siyasal olarak hangi saflarda durulacağının herkesi, istese de istemese de zorlayıp sıkıştırdığı bir süreçten geçiyoruz.Ya burjuva demokrasisinin ve devletinin ihtiyacına ve beklentilerine yedekleneceğiz, ya da külahı önümüze koyup ısrar ve sabırla işçi sınıfı saflarında örgütlenmeye adanacağız.Avon,Avcılar…direnişinde ısrar eden bir avuç işçi gibi..

  2. ethemin aileside katılmış

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*