Home » BASINDAN » CHP’li belediye 8 Mart’ta 3 kadını işten attı

CHP’li belediye 8 Mart’ta 3 kadını işten attı

CHP’li Ataşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesinde Basın ve Halkla İlişkiler bölümünde çalışan 3 kadını işten çıkardı.

İşten çıkartılan kadınlardan Suzan Demir’e önce “iş gereklerini yerine getirmeme” uyarısı yapan belediye, işten çıkartma gerekçesinde ise Demir’in tazminat hakkından yararlanmaması için “Ahlak ve iyi niyet hallerine aykırılık” maddesini gösterdi.

Ataşehir Belediyesi, Basın ve Halkla İlişkiler bölümünde çalışan Suzan Demir, Burcu Özdemir ve Yağmur Çinçin’i işten çıkardı. 1 Mart’ta işten çıkarıldığının kendisine sözlü bir şekilde aktarıldığını belirten Suzan Demir, “Bir yılı aşkındır burada çalışıyorum. Halkla İlişkiler Basın Müdürlüğünde metin yazarı olarak işe başladım. Daire Müdürümüz Zeynep Çetinkaya sürekli kişilik haklarımıza saldırdı. Bize sürekli belediyeye ait olmayan, CHP’nin yazılı ve görsel işlerini yaptırıyorlardı. Sürekli işten atılmakla, sürgün edilmekle tehdit ediliyorduk. Çetinkaya tarafından mobbinge maruz kaldık” dedi.

1 Mart’ta işten çıkarıldığının kendisine sözlü bir şekilde aktarıldığını belirten Suzan Demir, kendisine iki faklı ihtarname gönderildiğini söyledi. İlk ihtarnamede Demir’in işten çıkarılma gerekçesi “iş gereklerini yerine getirmeme” olarak gösterilirken, ikinci ihtarnamede ise “ahlak ve iyi niyet hallerine aykırılık” olarak değiştirildi. Demir, “İşten çıkartıldığıma dair hiçbir yazılı evrak verilmeden bilgisayarım kapatıldı. Yazılı savunmam dahi alınmadan belediyenin asıl işvereni bünyesinde çalıştığım taşeron şirkete ‘Suzan Demir görevini yerine getirmiyor’ yazılı bir ihtarname gönderdiğini öğrendim. Ben de bu iddiaya avukatımla yazılı bir savunmayla cevap verdim. Sözlü olarak işten çıkartıldığım belirtilse de, hâlâ çalışıyor gözüküyordum. Salı günü bir anda 3’üncü kadın arkadaşımızın Burcu Özdemir’in de işten çıkarıldığını öğrendim. Aynı gün elimize SGK çıkış görüntüleri verildi. 7 Mart‘ta diğer iki kadın arkadaşımla birlikte taşeron şirket temsilcisi tarafından çağırıldık. Temsilci, Burcu Özdemir ve Yağmur Çinçin’in, SGK’nın İşten Çıkartılma Kanununun 4. maddesinden çıkartıldıklarını, tazminatlarını alabileceklerini belirtirken; benim ise tazminatsız işten atma hakkı tanıyan, ‘ahlak ve iyi niyet hallerine aykırılığı’ düzenleyen 29. maddesinden işten çıkartıldığımı söyledi” dedi. Demir, haklarını almak için sonuna kadar mücadele edeceğini vurguladı.

‘BİZDE ANLAMADIK NEDEN DOLAYI ÇIKARILDIĞIMIZI’

3 yıldır belediye çalışanı olduğunu söyleyen Yağmur Çincin ise durumu şöyle aktardı: “Beni müdürüm geçen hafta perşembe günü çağırdı. ‘Kendine iş bul işten çıkaracağız’ diyerek yasal süreci başlattılar. Sürekli mobbinge maruz kaldık. Benim işten çıkmam beklendi. İşten çıkmayınca da bu şekilde işten çıkarıldım. Bizi , SGK’nın İşten Çıkartılma Kanununun 4. Maddesinden çıkardırdılar. Ben de işe gidip gelmeye devam ettim. 2 gün böyle devam etti. 2’nci günün sonunda bağlı bulunduğum taşeron firmanın müdürü arayıp iş akdimin feshedildiğini söyledi. Bize tazminat ödenecek ama yasal haklarımızın hepsini vermiyorlar. İhtar tazminatını vermiyorlar. Yasal evrak da vermiyorlar. Sadece SGK çıkışımızı verdiler. O da evrak değil, SGK’nın yolladığı otomatik sistemle ulaştı elimize. Hiçbir neden gösterilmedi, biz de anlamadık neden çıkarıldığımızı. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız’

ATAŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN AÇIKLAMA

Haberimizin ardından Ataşehir Belediyesi’nden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Belediyemiz bünyesinde çalıştırılmak üzere Personel Hizmet Alımı İhalesi kapsamında çalışan metin yazarı Suzan Demir’in görevine, İş Kanunu’nun 25. Maddesinin II. Kısım “h” bendine istinaden son verilmiştir. Adı geçen kişi, yasanın ilgili bölümünde belirtildiği üzere, yapmakla yükümlü olduğu görevleri, kendisine hatırlatıldığı halde yerine getirmemekte ısrar etmiştir. Aynı kişinin ayrıca, yasada açıkça belirtilen ‘ahlâk ve iyi niyet kurallarına uymayan hâl’de bulunduğu saptanmıştır. Böyle durumlarda 25. Madde, işverene, ‘süresi belirli olsun ya da olmasın, sürenin bitiminden önce ya da bildirim süresini beklemeksizin iş akdini feshetme’ yetkisi tanımaktadır. Fesih kararı, şahitler huzurunda hazırlanmış ve yine onların da bulunduğu ortamda muhatabın yüzüne okunmuştur.

Grafikerler Yağmur Çinçin ile Burcu Özdemir’in sözleşmeleri ise, verim alınamaması sonucu sona erdirilmiştir. Adı geçen iki kişinin tazminatları ise ödenecektir.”

‘ÇALIŞTIĞIM 15 AY BOYUNCA HERHANGİ BİR SORUŞTURMA GEÇİRMEDİM’

Ataşehir Belediyesi’nin açıklaması üzerine Suzan Demir çalıştığı 15 ay içerisinde herhangi yazılı bir uyarı ve soruşturma geçirmediğini belirterek şunları söyledi: “Sözlü uyarılar sadece şahsıma değil, Halkla İlişkiler ve Basın Yayın Müdürü tarafından hemen hemen her personele yapılan; tehdit, aşağılama ve hatta ötekileştirmeye dahi varan sözlerdi. Zaten Bununla ilgili bir mobbing davası açmaya hazırlanıyoruz. Öte yandan yazılı verilen ve cevabımın beklenmediği tutanak tarafıma gösterilmedi. Fakat yapılan açıklamada bunu şahitler eşliğinde yüzüme okunduğu belirtilmiş. Lakin taşeron şirkete verdiğim yazılı savunmamda tutanakları görmediğimi, sadece ihtarnamede geçen “görevinizin gereklerini yerinize getirmediğiniz tespit edilmiş” ibaresi üzerine savunma yazdığımı ilettim. Bu savunmamı, şirkete bir aslı da kaşeli ve imzalı şekilde bana verilmek kaydıyla teslim ettim. İhtarnameyi alıp savunmama yazdığım 3 Mart 2017 tarihinden 4 gün sonra yani 7 Mart tarihinde ise “ahlaka aykırı davranmak ve iyi niyetli olmamak” ifadelerini içeren 29’uncu madde ile işten çıkarıldım. Olmayan tanıklar ve kurmaca olaylarla işten atılmam haklı bir gerekçeye oturtulmaya çalışılmaktadır. Fakat mobbing davasının da söz konusu olacağı bu süreçte kimler hangi şartlar ve baskılar altında buna şahitlik yapmaktadır? Öncelikle belediye bu konuya açıklama getirmek zorundadır. Gerekirse kamera kayırları incelenir ve hangi şahitle nerede bir araya geldiğim tespit edilebilir. Bilgi ve teknoloji çağında bunu yapmak çok da zor olmasa gerek.”(EVRENSEL)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*