Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Akdeniz Çivi işçilerinin CHP işgaline geceyarısı operasyonu (yenilendi)

Akdeniz Çivi işçilerinin CHP işgaline geceyarısı operasyonu (yenilendi)

Mersin’de Akdeniz Çivi işçilerinin sendikalaştıkları için kendilerini işten atan patronun da bileşeni olduğu CHP İl yönetimi binasını işgali, gece yarısından sonra CHP İl yönetimi ve polisin saldırısıyla sona erdi.

İşçilere papaz maskesi takan CHP yöneticileri, saat 24.00 civarında polis nezaretindeki papaz maskesiyle binaya kendilerini kilitleyen işçilerle görüşme numarasıyla işgali kırmak istedi. Eylemci işçiler, kapıyı açmadı. CHP Mersin İl Başkanı, bu göstermelik manevrasının ardından, “Biz halkın partisiyiz. Sizi de misafirimiz olarak gördük. Ama bundan sonrası CHP’ye zarar veriyor.” diyerek işçi düşmanı burjuva yüzünü göstererek savcılığa işçiler hakkında suç duyurusu ve operasyon isteminde bulundu.

Hemen operasyon hazırlıklarına başlayan polis, saat 01.00 sularında, bina önündeki direnişteki diğer işçiler ve destekçilere saldırarak dağıtmaya ve uzaklaştırmaya çalıştı. 50 kişilik eylemci ve destekçi kitle ile polis arasında arbede yaşandı. Arbede sırasında polis tarafından tartaklananlar oldu, CHP İl binasının camları da işçiler tarafından kırıldı.

Arbedenin sürdüğü sırada gece vardiyasından çıkan bir grup ÇİMSATAŞ işçisinin sloganlarla desteğe gelmesi kitlenin ve bina içindeki işçilerin moralini olumlu etkiledi.

Sayıları daha sonra 20 kişiye düşmekle birlikte dağılmayan, içlerinde Devrimci Proletarya okurlarının da olduğu destekçileri dağıtamayacağını anlayan polis, etraflarını sararak slogan atılmaması yoksa polise mukavemetten gözaltına alınacakları tehditlerinde bulundu.

Bu esnada sürekli “son uyarı” anonsları yapılarak işçilerden “kendi rızaları” ile aşağıya inmeleri istendi ve hangi sınıfa hizmet ettiklerini gizlemek içinde “Bu sizinle işveren arasındaki bir konu biz bir taraf tutmuyoruz. Ama bize verilen emirler var ve uygulamamız gereken kanunlara göre davranmak zorundayız” duyuruları yapıldı. Burjuva hükümet ve muhalefet partileri, yargı, polis, medya hepsi işçilere saldırıda ortak çalışıyordu!

İşçiler binadan çıkmayı, destekçiler dağılmayı reddedince, saat 03:30 civarında ise sinyal kesici cihazların parti binası önüne konulup, binanın etrafı itfaiye tarafından şişme yataklarla cevrilerek, işgaldeki işçilere polis saldırısı ve operasyon başladı. Gaz maskeli robokoplar binaya girerek operasyonu başlattılar. Binanın kapısı levyeyle açılarak, içerideki işçiler tartaklanarak gözaltına alındılar.

İşçiler binadan polis zoru ve hırpalamasıyla çıkartılırken attıkları “Sendika hakkımız engellenemez” sloganına destekçiler de alkışlar ve “Çivi işçisi yanlız değildir” sloganı ile karşılık verdiler. Gözaltına alınan işçiler devlet hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Emniyet Müdürlüğüne götürüldüler.

İşgal boyunca işçiler yalnız değildi. CHP İl binasının önünde bekleyen destekçilerle işçilerin karşılıklı sloganlar eylem boyunca devam etti.

Sabah saat 8:30 09:00 sularında serbest bırakılan işçiler topluca sendika binasına geldiler. 12:45’te taş bina önünde Mersin Emek ve Demokrasi Platformuyla birlikte basın açıklaması yaptılar. Açıklamada Akdeniz Çivi işçileri, CHP’li patron ve miletvekilleriyle görüşmek için defalarca girişimde bulunduklarını ancak cevap alamadıklarını, CHP işgalinin meşru olduğunu vurguladılar. Mücadelelerinin meşru ve fiili bir hatta süreceğini, şçilerin sendikalı bir şekilde tamamının iş başı yapmaması durumunda bir sonraki hedefinin CHP Genel Merkezi olacağını belirttiler. İşçiler sloganlarla basın açıklamasının ardından sendika binasına döndüler. Açıklamaya işçilerle birlikte Devrimci Proletarya okurlarının da bulunduğu yaklaşık 100 kişi katıldı.

Akdeniz Çivi ve Tel Fabrikası işçileri, direnişlerini fabrika önünde sürdürüyorlar.


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*