Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Chinatool fabrikasında direniş

Chinatool fabrikasında direniş

Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesinde bulunan otomativ yan sanayi fabrikası Chinatool’da çoğunluğunu kadınların oluşturduğu işçilerin sendikal örgütlenme direnişi sürüyor.

2017’de işçilerin Petrol-İş’te örgütlenmesi üzerine patron işçilere yoğunlaşan baskı uygulamalarına başlamış, işçilere önce Petrol-İş’ten istifa ederek bireysel sözleşmeyi, sonra Türk Metal’e geçmeyi dayatmıştı.

Bütün baskılara karşın Chinatool işçileri, sendikal haklarını ve sendika seçme özgürlüklerini 3 yıldır direnerek ve eylemlerle kararlılıkla savunuyor.

Chinatool’da patron en sonu bir grup öncü işçiyi işten attı, fabrika içinde direnişe geçen işçileri ise fabrikaya giren polis zoruyla dışarı attırdı.

Petrol-İş, bugün işten atılan işçiler için bir basın açıklaması yapmakla yetindi. Chinatol işçilerinin ise mücadele deneyimi güçlü, öfkesi büyük, iş durdurulmasını istiyor.

İşten atılan öncü işçilerden Fırat Kaya’nın mesajı:

14 Şubat 2014 beri şirkette calismaktayim emek verdim .Şirkete yüzde yüz büyüme meydana geldi ,her yılında ,gününde alın terim mevcuttur.Yogun çalışma koşulları ve haklarımızın verilmemesi üzerine ,arkdaslarla sendikaya üye olma yolunda adım attık ,Lakin şirket yonetimi her yerde olduğu gibi duvarlar örerek engel oldu 3 yıla aşkın bir süredir pisikolojik baskı ve ammargoya maruz kaldım iş gücüm artı amirler,ve ustalar şirket yonetiminin maşası olup sürekli koplo ve makinalara duruş verdiler.Tutanak ve savunmalarla hep haklı çıktım ancak mahkeme lehimize sonuclaninca köşe sıkışıp kalan şirket bu sefer bireysel sözleşme talep etti .Bunun işçi lehine olmadığı apaçikti ve karşı ciktik mesai arkadaşlarımla.01/04 l2019 tarihinde yönetim işimi yapmadığım beyan ederek sözleşme fesih olduğunu söyleyip işten cikardi .Beş yıl sonra sadece anayasal hakkımı kullanıp sendikaya üye oldgum için yaptı bunu .Karalama yaparak mesai arkdaslarima beni kötü göstererek duvarlar ördü .Ama biz oduvarlari balyozla kırıp içerdeki mucadelimizi sendika girene kadar surdurcez işimi geri istiyorum o fabrikada alın terim var kurumadan işimin başına geri dönmek istiyorum..

Gepostet von Petrokimya İşçileri Birliği am Mittwoch, 3. April 2019

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*