Anasayfa » GÜNDEM » ÇHD: ESP’ye operasyonu kınıyoruz

ÇHD: ESP’ye operasyonu kınıyoruz

EZİLENLERİN SOSYALİST PARTİSİ’NE YÖNELİK OPERASYONU KINIYORUZ!

19 Kasım 2014 tarihinde sabaha karşı saat 03:00 sularında Ezilenlerin Sosyalist Partisi İstanbul İl Örgütü ile Sultangazi ve Sancaktepe ilçe binaları ve yine parti üyelerinin evleri Terörle Mücadele Şube polisleri tarafından hukuka aykırı şekilde basılmıştır. Sabah saatlerini dahi beklemeden alelacele yapılan baskınlar sonucu aranan kişilerin dışında şu saat itibariyle 22 kişi gözaltına alınmıştır.

Kendisine yönelik her türlü cezai ve hukuki tehdidi yasa değişiklikleriyle bertaraf eden AKP Hükümeti Kobane eylemlerini bahane ederek polise geniş yetkilerin verildiği yasa tasarılarını yürürlüğe koymak istemektedir. Ancak görünen o ki AKP Hükümeti’nin toplumsal muhalefeti ezmek için tasarının yasalaşmasını dahi bekleyecek tahammülü kalmamıştır.

Peki neden? Ortadoğu’nun zenginliklerine göz diken ve Kürt halkının mücadelesine yönelik devletin geleneksel politikalarını sürdüren AKP Hükümeti çok açıktır ki 6-8 Ekim 2014 tarihleri arasında Kobane direnişine kitlesel bir kalkışmayla Türkiye’den verilen desteğin intikamını almak istemektedir. Türkiyeli sosyalistlerin, kapitalizmin çarkları arasında yok olmak yerine Kobane’de mücadele ederek ölmeyi tercih etmelerinin intikamını almayı istemekte ve gözdağı vermektedir. Bu operasyon, AKP Hükümetinin, 6-8 Ekim tarihinden bu yana emekçilerin yaşadığı mahallelerde polis eliyle yaptığı ilk operasyon değil. AKP Hükümeti, o tarihten bu yana sokağa çıkma yasaklarına uymayanların, sınırları ezip geçenlerin karşısında düştüğü aciz durumun hesabını bu şekilde sormaya çalışmakta; bunun için sabahı beklemeden bir siyasi partinin il ve ilçe binalarını basabilmektedir.

Görünen odur ki toplumsal muhalefet daha şiddetli baskılarla karşılaşacaktır. Ancak, baskıya ve sömürüye karşı mücadele meşrudur. Yasaklar, baskılar, operasyonlar haklı mücadeleleri bugüne kadar engelleyememiştir.

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi olarak Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne yönelik hukuk dışı operasyonu kınıyor ve ESP ile dayanışma içerisinde olduğumuzu ilan ediyoruz.

Uygun olan tüm üye ve meslektaşlarımızı gözaltında bulunanlara hukuki destek vermeye çağırıyoruz.

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*