Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Charite Grevi 2. Gün “MEHR VON UNS IST BESSER FÜR ALLE!” *

Charite Grevi 2. Gün “MEHR VON UNS IST BESSER FÜR ALLE!” *

Charite hastanesindeki süresiz grevin ikinci gününde sağlık işçileri Charite Mitte´de grev lokali önünde öğleden sonra toplanmaya başladı. Diğer 4 kampüsten ve kapatılan servislerden herkes beyaz,mavi yeşil iş önlükleriyle, ameliyat maskeleri, eldivenleri, enjektör-steteskop vb tüm ´iş aletleri´ni donanıp ekipler halinde buluşma yerindeler. Grev sözcüsü eylem planı hakında grevcileri bilgilendiriyor, servislerden gruplar halinde gelenleri selamlıyor. Gelenler standlardan afiş, pankart, önlük ve dövizlerini alıyor. Bir tek kişi bile eli boş yürüyüşe gitmiyor. Neşe ve öfke, endişe ve özgüven ambivalant duygular bir arada. Neşeliler; kronikleşen sorunlar karşısında nihayet tek yumruk olup, cesur bir adım attılar ve patronunn saldırısına karşı ilk raund kazanıldı. Grevin yasaklanması için açılan dava Grevin lehine sonuçlandı.

11647176_1605902596355188_913338992_n

Öfkeliler; böylesine ciddi bir sorun karşısında patron en ufak bir olumlu adım atmadığı gibi karalama politikası devam ediyor. Endişeliler; ilk defa süresiz grev içindeler, amaca ulaşılacak mı? yeterince destek ve dayanışma olacak mı? Özgüvenliler; çünki haklılar ve doğru bir karar aldılar, grev kararı alıncaya kadar tüm ´barışçıl´yöntemler tüketilmiş sonuçsuz kalmıştı. Artık grev dışında seçenek kalmamıştı ve %96 greve evet dedi.

charite-23Yürüyüş startı verilmeden önce sendike ve işyeri temsilcileri aktuel durum raporu veriyor. 20 tane servis kardioloji, ortopedi, nöroloji, dermatoloji, psikiyatri, cerrahi, dahiliye, göz, kulak-burun-boğaz, ameliyathane tamamen kapandı. Röntgen, Labaratuar ve diğer teknik servisler %70 iş biraktı. Grev hazırlığı aylarca öncesinden yapıldığı için hasta ve hasta yakınları önceden bilgilendirildi ve yeni hasta alımları öncesinden durduruldu. 1000 tane ameliyat iptal edildi. Poliklinikler kapandı, acil durumlar için ekipler oluşturuldu. Eylem yerinde olamayıp çalışmak zorunda olanlar destek mesajlarını yolladı. Mesajlar coşkuyla karşılanıyor ve ´biz sizin için de buradayız!´

Grev-Istatistik

Yürüyüş büyük kampüs önünde başlayıp, tarihi Brandenburg Tor alanına oradan Sağlık Bakanlığı binasına kadar yaklaşık üç saat sürdü. Sendikanın öngördüğünden fazla sayıda bir katılım ve destek oldu. Grevdeki postacılar, fakülte öğrencileri, Ver.di gençlik örgütü kitlesel katıldı. Güzergah boyunca camlardan, balkonlardan el sallayanlar, caddelerdeki insanlar destek ve sempatilerini gösterdiler. Diğer grevlere göre Charite grevinin Kurrier gazetesine göre %99 toplumsal bir destek aldığı kürsüden açıklandı.

Grev Avrupa ve Almanya genelinde örnek alınması yönüyle etkisini göstermeye yavaş yavaş başlıyor ve başka hastaneler de ´biz neden bir şey yapmıyoruz´u tartışıyor. Bir diğer hastaneler grubu Vivantes eyleme ´bugün Charite, yarın Vivantes´pankartıyla yürüyüşe katıldı. Bu grev elbetteki domino etkisi yaratacak bu kaçınılmaz. Almanya burjuvazisi bugüne kadar öyle yada böyle yaşadığı krizin üstünü örtmeye çalıştı. 2007´den bu zaman kadar Almanya genelinde 70 bin sağlık işçisinin işine son verdiler. Diğer tüm sosyal alanlarda olduğu gibi tasarruf programı adı altında işten atılanlardan arta kalanların yaşadığı tek şey az parsonelle aynı işi yapmak.

Bu iş yoğunluğu herkesi hasta etmiş durumda. Almanya genelinde 162 bin Hemşire ve eğitimli personel eksikliği var. Bu nedenle Ver.di, Almanya genelinde 162 bin eylemi adı altında bir başka eylem çağrısı daha yaptı. Bugün (24.06) tüm hastane önlerinde 1 den 162 bin´e kadar olan rakamlar ellerinde tüm sağlıkçılar sokakta olacak.

Bir çok alanda yaşanan bu sorunların bir genel greve dönüşmesi kaçınılmaz.

*Bu grevin temel isteği; personal eksikliğinin giderilmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi. O nedenle eylemin öne çıkan sloganı, personal durumunu ifade eden ´bizden daha fazlası, hepimiz için daha iyi!´

charite-23-2

pflege-am-boden

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*