Anasayfa » DÜNYA » Cezayir: Bouteflika defoldu, sıra Salah’ta…

Cezayir: Bouteflika defoldu, sıra Salah’ta…

Cezayir’de Bouteflika, 20 yıllık iktidar döneminden sonra 5. kez başkanlık adayı olması üzerine başlayan ve 6 haftadır süren yüzbinlerin protesto gösterileri üzerine nihayet istifa etmek zorunda kaldı.

Bouteflika, önce seçimleri kazanırsa anayasayı yenileyecek bir ulusal konferans toplayacağını açıkladı. Yüzbinlerin gösterileri sürdü.

Bouteflika, sonra seçimleri ertelediğini ve seçimlere katılmayacağını, belirsiz bir tarihte ulusal konferans toplanacağını açıkladı. Yüzbinlerin gösterileri sürdü.

En sonu, Cezayir’de burjuva rantiye devlet iktidarı karıştı. Bouteflika’nın sağ kolu olan genelkurmay başkanı Ahmed Salah’ın darbe girişiminde bulunduğu, Bouteflika’nın Salah’ı tutuklattığı, ardından Salah’ın serbest bırakıldığı haberleri geldi. Bouteflika istifa etti. Daha doğrusu, kitle hareketi tarafından iyice sıkıştırılan kendi rejimi tarafından, “kibarca” görevden alındı. Cezayir genelkurmayının Bouteflika’yı istifaya zorlamasına, Bouteflika’nın kendi partisi, yine ona tabi majestelerinin muhalefeti partisi, ve Cezayir’in en büyük sermaye örgütünün başkanı Haddad grubu da destek verdi. Yani Bouteflika rejimi, kendini kurtabilmek için Bouteflika’yı gözden çıkarmak zorunda kaldı.

Ama Cezayir’de yüzbinlerin gösterileri yine devam ediyor. Kitleler, yalnızca Bouteflika’nın değil tüm rejimin gitmesini, genelkurmay demokrasisi değil gerçek demokrasi istiyor.

Students take part in a protest to denounce an offer by President Abdelaziz Bouteflika to run in elections next month but not to serve a full term if re-elected, in Algiers, Algeria March 5, 2019. REUTERS/Ramzi Boudina


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*