Anasayfa » GÜNDEM » Cezaevleri: Tecrit ve köleci sistem

Cezaevleri: Tecrit ve köleci sistem

Çağdaş Hukukçular Derneği Cezaevi İzleme Komisyonu, Marmara Bölgesi’ndeki 7 cezaevinde tutuklu ve hükümlülerle yüzyüze ve mektupla görüşerek hazırladığı, 2012 raporunu açıkladı. Tekirdağ 1 ve 2 Nolu F Tipi cezaevleri, Kocaeli 1 ve 2 Nolu F Tipi cezaevlerinde, Edirne F Tipi, Bakırköy Kadın Kapalı ve Maltepe cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerle görüşen avukatlar, cezaevlerindeki koşulları ve yakıcı ihtiyaçları inceledi.

Avukatlar Güçlü Sevimli ve Oya Aslan tarafından açıklanan raporda, cezaevlerindeki en büyük sorunun sağlık olduğu vurgulandı. Hak ihlallerinde Tekirdağ F tipi cezaevinin ilk sırayı aldığı belirtilen raporda, disiplin cezalarının sürekli arttırıldığı, kötü muamele görenlerin şikayet etmeleri halinde hücreye atıldıkları belirtildi. Adli tutukluların ise, işliklerde çalıştırıldığı; tüm yaşananların cezaevlerinde köleci bir sisteme geçilmesinin işaretlerini sunduğu vurgulandı.

Raporda cezaevlerindeki sorunların önüne geçilmesi için, 45/1 sayılı genelgenin uygulanması, sivil bir izleme kurulunun oluşturulması, infaz modellerinin bilimsel verilere göre oluşturulması, tutuklu ve hükümlülerin dış dünyayla bağlantısının önüne geçilmemesi, kötü muamele ve işkenceye ilişkin soruşturma yürütülmesi, tüm tutukluların sağlık hizmetlerinden etkin şekilde yararlanması, her an ulaşılabilecek doktor, diş hekimi ve sağlık görevlisi bulunması ve bu kişilerin görevlerini nasıl yaptıklarının denetlenmesi ile keyfi uygulamalara son verilmesi önerileri yer aldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*