Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ceyhan Toros Gübre Fabrikası işçileri: Biz işçilere sohbet bile yasak!…

Ceyhan Toros Gübre Fabrikası işçileri: Biz işçilere sohbet bile yasak!…

Ceyhan’daki Toros Gübre Fabrikası’na bağlı taşeron şirkette çalışan işçiler, patron saltanat sürerken kendilerinin aç kaldığını, arkadaşlarının kovulduğunu, iş cinayetlerinin yaşandığını, araçsız kilometrelerce yolu yürümek zorunda kaldıklarını ve askeri bir disiplinle yönetildiklerini dolayısıyla işçilerin arasındaki sohbetin dahi yasak olduğunu dile getirdiler. Tazminat vermek istemeyen patronun işçi arkadaşlarının iyi niyetinden faydalanarak dalavereyle işten attığını söyleyen işçiler; bir gün sıranın kendilerine geleceğini bildiklerini söyleyerek çalışma koşullarını şu şekilde anlattılar:

“Ben, öğrencilik yıllarımdan bu yana stajı burada yaptım ve o günden beri beş yıldır buradayım. Öncelikle söylemek istediğim şey, patron için biz bir hiçiz. Patron bizi hiç düşünmüyor, oysa biz onun için sabah akşam çalışıyoruz, ailemizin yanında değiliz ama burada işteyiz. Burada ailesini görmeyen, patronun canı istedi diye arabada yatanlar bile var. Aldığım asgari ücrettir, gemilere yük yükler, kömür temizliklerine varana kadar iş yaparız. Peki, ama patron ne yapıyor? O bizim başımızda bizim emeğimizden gelen paranın içinden en büyük bölümünü kendine ayırıyor, diğer ufak bir kısmını da bize dağıtıyor. Geçenlerde maaşımız yükseltilsin diye patronun yanına çıkmak istedim, beni engellediler, “teklif bile etme kapıyı gösterir patron sana”, dediler.”

***

“Ben Toros Gübre Fabrikası limanında 20 yıldır iş makineleri kullanıyorum, birçok gün sabah akşamımız olmadan direksiyon sallıyoruz bu makinalarda. Patronu her zaman bizden gördüm, içimizden biri olarak gördüm ama değilmiş. Artık çok yoğun çalışmalar sonucu belimde fıtık çıktığında öğrendim bunu, doktor ameliyat olmamı ve bunun tehlikeli olacağını felç kalabileceğimi söyledi, ameliyatın %75 gibi bir riski olduğunu ve bu riski göze almadan ancak belimde sürekli korse ile dolaşmam ve artık bu işi bırakmam gerekiyordu. Doktor, ya ameliyat olacaksın ya da işi bırakacaksın, ancak böyle yaşayabilirsin, dedi. Ben dürüst bir şekilde İstanbul’daki genel merkezimize doktorun bana söylediklerini aynen anlatarak, onlara işi bırakmam gerektiğini ama bunu ben yaparsam tazminat alamayacağımı, patronun vaziyetimi göz önünde bulundurarak beni işten atmasını ve tazminatımı ödemesini rica ettim.
Sonra birkaç hafta geçti birçok tutanak ve rapor tutarak işime son verdiler ve tazminat ödemeyeceklerini söylediler. Trilyonlarla oynayan bir şahıs yıllarca ona verdiğim emeği görmeyerek bir teşekkür bile etmeden beni bir köşeye atarak tazminatımı da gasp etti… “

***

“Toros Gübre Fabrikası hapishaneden farksızdır, ayrıca askeri kurallarla yönetilir. Biz işçilerin birbiri ile sohbet etmesi, selam vermesi bile yasaktır. Fabrika kameralarla izlenir, içerde dışarıdaki büyük alanda kimse birbiri ile sohbet edemez. Her yerde uçuşan kömür tozları birçok arkadaşımızın genç yaşta akciğer hastalıklarından ölmesine yol açar. Her yemeğin yanında yoğurt verilir, ama bu etkili bir korunma yöntemi değildir. Yeri gelir aç dahi kalırız, patron öğle yemeğimizden bile çalar.”

***

“Yıllardır dört arkadaş Ceyhan’a yürüyerek gelir gideriz, Toros Gübre’nin servislerine binmemiz ise yasaktır. Onlar taşeron işçiler için değil, diyerek bizi almazlar. Bizde yazdı kıştı demeden yürümek zorunda kalırız. Patrona rica ettik, dört kişi için servis olmaz, dediler. Birçok şey için patronun yanına gitmek istiyoruz ama patrondan ziyade birileri önümüze taş koyuyor, nasihat veriyor ve işinizden olursun diyorlar…”

***

“Toros Gübre’de birlik yoktur, herkes verildiği ile yetinir. Birçok arkadaşımız büyük gemilerin üstünden düşerek öldü, bir kısmı 2009’da büyük patlamalar sonucu yaralandı ve öldü. Bugün patronun karşısına çıkıp pazarlık yapabilmek için en azından bizlerin kaale alınabilmesi için birlik olunması gerek. Birlik olmadan hiçbir şey yok demektir. Bugün patron yeni bir ev daha almış, karısının ve kendinin altında son model arabalar var. Birçok yerde evi var, her şeyi var bizim neyimiz var? Kendi ev kira borcumuzu dahi ödeyemezken… “

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*