Anasayfa » GÜNDEM » ‘Çetelere karşı mücadelemiz sürecek’

‘Çetelere karşı mücadelemiz sürecek’

Çetelerin, ESP Maltepe İlçe Örgütü’ne yönelik saldırısında 11 kişi yaralandı.

Son beş ay içerisinde saldırılarını arttıran çete, Sakarya’dan İstanbul’a uzanıyor. “Sakarya çetesi” olarak bilinen çetenin saldırılarından dolayı Gülsuyu halkı tedirgin. Çete, uyuşturucudan, kadın ticaretine, torbacılıktan, haraca kadar bir çok şey yapıyor.

Saldırıların ardından Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Emek Partisi (EMEP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Partizan ve KÖZ, ESP’ye dayanışma ziyaretlerinde bulundu, dayanışma nöbeti tuttu. Yıllardır Gülsuyu’nda yaşanan çeteleşme, yozlaşmaya ilişkin ETHA’ya değerlendirmelerde bulunan örgüt temsilcileri, birlikte mücadele mesajı verdi.

Çetelerin asıl hedefinin, Gülsuyu mahallesinde yıllardır yaşatılan eşitlik, emek ve sınıf mücadelesi olduğunu belirten ÖDP Maltepe İlçe Başkanı Mahir Ateş, “Bu ülkenin yoksulları kendilerini var edebilmek adına birçok yerde defalarca çirkin saldırılara karşı yan yana durmayı bildi” dedi.

Ateş, saldırının sadece ESP’ye yapılmadığını, devrimcilerin, yolsuzluklara, uyuşturucuya, yozlaşmaya karşı karşı duruşlarına yapıldığını belirtti.

Ateş “Burada devrimci bir irade var. Devrimciler, halkla birlikte bu tür saldırılara karşı koymanın ve çeteleri geri püskürtmenin gücünü göstereceklerdir” diye konuştu. Ateş, tüm devrimci kurumlarla mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi. 

EMEP yöneticisi Sinan Danacı, çetelerin saldırısının beş aydır sürdüğünü kaydetti, çetelere karşı mücadele kapsamında Gülsuyu halkını bilgilendirme toplantıları ve bildiri dağıtımı gibi eylemler gerçekleştirdiklerini bildirdi.

“Çeteleşmeye karış devrimci mücadeleden asla taviz vermeyeceğiz” diyen Danacı, “Gezi direnişi nedeniyle ESP’ye ciddi bir saldırı vardı. Şimdi de çeteler saldırdı. ESP’ye yapılan bu saldırıları kendimize de yapılmış olarak görüyoruz. Tüm gücümüzle devletin desteklediği çetelerden hesap sormak için mücadelemizi halkla birlikte sürdüreceğiz” dedi. 

Çetelerin, daha önce gerçekleştirdiği saldırılar hakkında bilgi veren BDP İlçe Yöneticisi Besim Yılmaz, çetelerin, son dönemde esnaflara ve halka yönelik tehdit ve saldırılarını arttırdığını kaydetti.

Mahallenin birçok noktasında MOBESE kameralarının olduğunu hatırlatan Yılmaz, mağdur ve tanıkların ifadelerine, kamera görüntülerine rağmen Esenkent Polis Karakolu yetkililerinin bir şey yapmadığını, saldırıları göz yumduğunu söyledi.

Yılmaz, şunları söyledi: “Defalarca Esenkent Polis Karakolu Amiri Bülent isimli kişiye saldırılar ve tehditler konusunda bilgi vermemize, çete üyelerinin isimlerini dahi bildirmemize rağmen bugüne kadar bir yaptırım uygulamadılar. Tanıkların ifadelerine rağmen çeteler hiç bir şekilde cezalandırılmıyor, hiç bir şekilde yargı önüne çıkarılmıyor. Tam tersine birileri bunları himaye ediyor.”

Gülsuyu halkının, esnafının can güvenliğinin olmadığına dikkat çeken Yılmaz, “Ne esnafın nede vatandaşların can güvenliği kalmadı. Pazarın ortasında güpegündüz insanlar silahla taranıyor. Demokratik kurumlar basılıyor. Defalarca çeteleşmeyle ilgi basın açıklaması yaparak kamuoyunu duyarlı kılmaya çalıştık. Ama maalesef resmi kurum ve kuruluşlarda çetelere karşı hiçbir önlem ve tedbir alınmıyor” dedi.

Bedelinin ne olursa olsun ödemeye hazır olduklarını söyleyen Yılmaz, Gülsuyu’nda bulunan devrimci, sosyalist, demokratik, yurtsever kurumlar olarak çetelere karşı mücadeleyi sürdüreceklerini bildirdi. Yılmaz, sözlerini şöyle noktaladı: “Evet, bir bedel ödüyoruz bizim gençlerimiz vuruluyor çocuklarımız vuruluyor. Çocuklarımız uyuşturucuya alıştırılıp gençlerimiz zehirleniyor. Ama bunun bedeli ne olursa olsun ödemeye hazırız. ‘Biz bunları vurduk bundan sonrada bunları sindiririz’ gibi bir düşünceye kapılmasın kimse. Sonuna kadar mücadele edeceğiz, asla pes etmeyiz.”

etha

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*