Anasayfa » GÜNDEM » Cerrahpaşa’da İşçi Sağlığı Sempozyumu düzenlendi

Cerrahpaşa’da İşçi Sağlığı Sempozyumu düzenlendi

Türk Tabipler Birliği (TTB) Tıp Öğrencileri Komisyonu (TÖK), İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Cerrahpasa Tip Fakültesi Cem’i Demiroğlu Oditoryumu’nda “İşçi Sağlığı Sempozyumu” düzenledi.

Sempozyumun yapıldığı salona “Merhaba işçi sınıfı ben kadın emeği”, “13 yıllık icraat 15070 iş cinayeti”, “İşçi cinayetleri politiktir”, “İşçi öğrenci el ele sermayeyi yenmeye”, “Bijî berxwedana karkeran” yazılı pankartlar asıldı. Sempozyuma Marmara ve İstanbul Üniversitesi Tıp öğrencilerinin yanı sıra İÜ rektörlük seçimlerini kazanan ancak Cumhurbaşkanı tarafından atanmayan Prof. Dr. Raşit Tükel de katıldı.

SEMPOZYUM ZAFER AÇIKGÖZ’E ATFEDİLDİ
Sempozyum Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışırken işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemi alınmaması nedeniyle yaşamını yitiren taşeron işçi Zafer Açıkgöz ve iş cinayetlerinde yaşamını yitiren tüm işçilere atfedildi.

Prof. Dr. Tükel sempozyumda yaptığı konuşmada, demokratik, özerk, katılımcı ve iktidar baskısının olmadığı bir üniversite için mücadele ettiklerini ifade etti. 1980 askeri faşist darbesinin ardından kurulan YÖK’ün üniversitelerde akademik özerkliği ortadan kaldırdığını belirten Tükel, son rektör seçimlerinin bunun örneği olduğunu kaydetti. Taşeronlaşmanın üniversitelerde de yaygınlaştığını söyleyen Tükel, taşeron sisteminin kalkması için mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti. Tükel, özgür üniversitede özgür öğrenciler yetiştirmek istediklerini ifade etti.

Çapa Tıp Fakültesi’nde taşeron olarak çalışan Dev Sağlık-İş üyesi Ali Yılmaz sempozyumda yaptığı konuşmada, 1999-2007 yılları arasında çalışan işçilerin kayıtlarının olmadığını, nedeninin sigortasız çalıştırılma olduğunu söyledi. Yılmaz, işçiler güvencesiz çalıştırıldıkları için herhangi bir sağlık sorunu yaşadıklarında da kayıt altına alınamadığını belirtti.

Taşeron işçi oldukları için kendilerine yemek çıkarılmadığını ifade eden Yılmaz, üniversite yönetiminin kendilerine “Siz bizim personelimiz değilsiniz” dediğini aktardı. Yılmaz, taşeron işçilerin haklarını alıncaya dek mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.

KLİŞELER İDEOLOJİKTİR
Sempozyumun ilk oturumunda Toros Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Nevra Akdemir “İş cinayetlerinin ekonomi politiği” başlıklı sunum gerçekleştirdi. İş cinayetleri ve kazaların ardından klişe kavramlar kullanıldığını kaydeden Akdemir, bu kavramların ideolojik olduğunu söyledi. Akdemir, söz konusu klişeleri şöyle ifade etti: “-Beceriksiz (dikkatsiz) işçi kazaya neden oldu’, ‘Eğitimsiz işçi yüzünden’, ‘İşin fıtratında var. İşçinin kaderi’, ‘Kalkınma şehitleri’, ‘Taşeronluk nedeniyle kaza oluyor’, ‘Önlem olmayan vicdansız patronlar veya taşeronlar yüzünden’, ‘Uygulanmayan yasalar yüzünden”

İş cinayetleri denilince ilk akla gelen Soma ve Davutpaşa olduğunu ifade eden Akdemir, “Soma dendiğinde, Davutpaşa dendiğinde bir cinayet mahali görüyoruz” dedi.

ÇALIŞMA ACISI NEDİR?
Konuşmasında “Çalışma acısı nedir?” sorusuna da yanıt veren Akdemir, “İş kazası, meslek hastalıkları, tükenmişlik, işyeri intiharları” dedi. Çalışma acısının nedenlerinin çalışma süreleri, iş sürecinin düzenlenmesinin yarattığı şiddet olduğunu söyleyen Akdemir, hız, uzun çalışma, yoğun çalışma ve işsizlik baskısının çalışma acısının nedenleri arasında yer aldığını belirtti.

Taşeronluğun alt sözleşme ilişkisi olduğunu ifade eden Akdemir, bir işyerinde çeşitli alanların işleri farklı farklı şirketlere verilmesiyle iş güvenliğinin parçalandığını söyledi. İş cinayetleri sonrası gündeme gelen “kan parası”na da dikkat çeken Akdemir, bunun işçi ölümü sonrası patronun ödediği miktar olduğunu belirtti. Akdemir, patronun dava açılmaması için önceden ödediği paraya “Kan parası” dendiğini kaydetti.

Her işyerinin tehlikeli olduğunu, her an iş kazası yaşanabileceğini belirten Akdemir, “Türkiye’de meslek hastalıkları iş kazalarının 7 katı civarındadır” dedi.

MESLEK HASTALIKLARININ TEDAVİSİ İÇİN SGK İZNİ GEREKİYOR
Marmara Üniversitesi Tıp Öğrenci Kolu üyesi Fatma Kirvan da sempozyumda “meslek hastalıkları” konulu sunum yaptı. Meslek hastalıklarının çoğunlukla yıllar sonra ortaya çıktığını kaydeden Kirvan, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre; her yıl 2 milyon kişinin meslek hastalığına yakalandığını kaydetti.

Türkiye’de İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nda ‘iş güvenliği’ tanımının değiştiği ancak uygulamada bir değişikliğin olmadığını belirten Kirvan, doktorların meslek hastalığı teşhisi koyabilmesi için SGK izni olması gerektiğini vurguladı. Kirvan, SGK’nın izin vermemesi nedeniyle meslek hastalığına yakalananların sayısı düşük göründüğünü söyledi.

etha.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*