Anasayfa » GÜNDEM » Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İşçileri: ‘Kıdem Tazminatlarımızı Gasp Ettirmeyeceğiz’

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İşçileri: ‘Kıdem Tazminatlarımızı Gasp Ettirmeyeceğiz’

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi işçileri kıdem tazminatlarını fona devretme girişimlerine, Özel İstihdam Büroları ve kiralık işçiliğin gündeme getirilmesine karşı yürüyüş yaparak, ‘Kıdem tazminatlarımızı gasp ettirmeyeceğiz’ dedi

cerrahpasa-iscileri-eylemi-24subat2016Hükümetin kıdem tazminatlarını fona devretme girişimleri, Özel İstihdam Büroları ve kiralık işçi uygulamasını gündeme getirmesi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde çalışan taşeron işçiler tarafından protesto edildi.DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’nda örgütlü bulunan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi işçileri, “Kıdem tazminatlarımızı gasp ettirmeyeceğiz” diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

24 Şubat günü saat 12.00’da Cerrahpaşa Kampüsü’nde yemekhane önünde toplanan işçiler başhekimlik binasına yürüyerek basın açıklamalarını gerçekleştirdi. KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’ının (SES) da destek verdiği yürüyüş boyunca sık sık “Tazminata uzanan eller kırılır”, “Kiralık işçi olmayacağız”, “Zafer direnen işçinin olacak” sloganları atıldı.

cerrahpasa-iscileri-eylemi-24subat2016-1Genel-İş Sendikası’na üye taşeron işçiler adına açıklamayı DİSK/Genel-İş İstanbul Avrupa Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Pehlivan yaptı. Ortadoğu’nun ateş çemberine dönüştürüldüğünü ve yüzbinlerce insanın bu kirli savaşta yaşamını yitirdiğini hatırlatan Pehlivan, AKP hükümetininde böylesi bir ortamda Artvin’de doğa katliamı gerçekleştirdiğini ve işçi sınıfına yönelik saldırılarını yoğunlaştırdığını ifade etti.

Pehlivan, kamuda taşeronluk sisteminin çöktüğünü, kuralsız çalıştırmanın Soma’da, Ermenek’te ve Torunlar’da olduğu gibi işçi katliamlarıyla sonuçlandığının acı bir şekilde görüldüğünü ifade etti. Tüm bunlar ortadayken işçi ve emekçilerin sorunlarını iyileştirmesi gerekirken yeni saldırılarla işçilerin üzerine saldıran hükümete uyarı niteliğinde bu eylemi gerçekleştirdiklerini vurgulayan Pehlivan, “Eğer bu saldırıları geri çekmezlerse mücadelemizin ivmesi daha da artacaktır” dedi.

‘Örgütlenmek ve direnmek zorundayız’

cerrahpasa-iscileri-eylemi-24subat2016-2Genel İş 1 Nol’lu Şube Başkanı Pehlivan, işçilerin 1936 yılından bu yana kapsamını genişleterek kazandıkları Kıdem Tazminatlarının ellerinden alınmak istendiğini ifade etti. Kıdem tazminatının işçilerin iş güvencesi olduğunu hatırlatan Pehlivan, kıdem tazminatlarının fona devredilerek işçilerin iş güvencesinin ortadan kaldırılmaya çalışıldığının altını çizdi. Pehlivan ayrıca kurulmak istenen Özel İstihdam Büroları’nda çalışan işçilerin hiçbir yasal ve sosyal haklarının olmayacağını, Özel İstihdam Büroları ile birlikte modern köle pazarlarının oluşturulacağını vurguladı.

Son olarak “işçi sınıfı olarak bu düzenlemeye karşı örgütlenmek ve direnmek zorundayız. Fon demek yağma demektir” diyen Pehlivan basın açıklamasını mücadelede kararlılık vurgusu ile sonlandırdı. Mehmet Pehlivan’ın ardından SES adına bir açıklama gerçekleştiren SES Aksaray Şube Başkanı Aydın Erol emekçilerin haklarına yönelik saldırılara karşı tüm sendikaların biraraya gelerek bütünlüklü bir mücadele yürütmesi gerektiğini ifade ederek, bu mücadele içinde olmayan sendikalarıda işçilerin tercih etmemesi gerektiğinin altını çizdi. İşçiler konuşmaların ardından sloganlarla eylemlerini bitirdi.

Sendika.Org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*