Home » GÜNÜN İÇİNDEN » ‘Çatışmalar olmasın’ diyen sanatçı Pınar Sağ’a 2 yıl hapis cezası istendi
Türk Halk müziği sanatçılarından Pınar Sağ, hakkında katıldığı bir konserde 'Dağlarda çatışmalar olmasın, savaş bitsin' dediği gerekçesiyle 'Suçu ve suçluyu övdüğü' gerekçesiyle 2 yıla varan hapis istemiyle dava açıldı...

‘Çatışmalar olmasın’ diyen sanatçı Pınar Sağ’a 2 yıl hapis cezası istendi

Türk Halk müziği sanatçılarından Pınar Sağ, hakkında katıldığı bir konserde ‘Dağlarda çatışmalar olmasın, savaş bitsin’ dediği gerekçesiyle ‘Suçu ve suçluyu övdüğü’ gerekçesiyle 2 yıla varan hapis istemiyle dava açıldı.

Dersim’in Nazımiye İlçesi’nde geçen yıl katıldığı ‘Düzgün Baba Festivali’nde konser sırasında “Artık dağlarımızda çatışmalar olmasın, barış gelsin, kimse ölmesin. Mercan Dağları’nda 17 genç silahsız öldürüldü. Artık bu savaş son bulsun, biz kendi memleketimizde özgürce gezebilelim, bu topraklara barış gelsin” sözlerini söylediği gerekçesiyle Türk Halk Müziği Sanatçısı Pınar Sağ’a ‘Suç ve suçluyu övme’ gerekçesiyle 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Eşi Tolga Sağ ve avukatlarıyla Nazimiye Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya katılan Pınar Sağ, ertelenen duruşmadan sonra Türkiye’de barışı savunma, kardeşliği istemenin suç olduğunu belirterek, “Hayatım boyunca birçok ülke ve şehirde konser verdim, ama sadece Tunceli’de hakkımda suçu ve suçluyu övmekten dava açıldı” dedi. Sanatçılar olarak hiçbir ölümün yanında duramayacaklarını dile getirdiğini belirten Sağ, “Ben konserde barışı savundum. Daha insani olarak dünyaya bakılması gerektiğini dile getirdik. Ayrıca Mercan Dağları’nda öldürülen 17 insanın suçlu olduğuna dair hiçbir belge ve karar yoktu. Zaten bu yönde savunma verdim. Artık kimse ölmesin dedim, Bu topraklara barış gelsin dedim. Mercan Dağları’nda 17 gencin öldürülmesini eleştirdim. Suçsuz olduklarını savundum ve Mercan Dağları türküsünü söyledim” diye konuştu. Sağ ve eşi, daha sonra adliyeden ayrıldı.

DİHA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*