Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Carrefoursa mağaza işçisi: Esas tüketilen işçilerdir!

Carrefoursa mağaza işçisi: Esas tüketilen işçilerdir!

Ümraniye Carrefoursa mağaza işçileri, başka mağaza şubelerine gönderme dayatmasından sonra Carrefoursa şirketin yönetimi tarafından tam 32 kişi olarak işten atıldılar. Şirketin saldırganlığı, işçileri işten çıkaracağını tebliğ etmeye bile tenezzül etmemesi, kıdem ve ihbar tazminatlarını ödemeden işçileri işten atmakla, işçilere en baştan bakış açısını ortaya koyuyor. İşçiler, Carrefoursa patronlarının gönderdikleri ve bilmedikleri kağıtlara imza atmaları konusunda baskı uğradıklarını söylüyorlar. Tüm bu dalaverelere ve atmalara karşı oturma eylemi yapan mağaza işçileri, dayatma ve işten atmalara karşı eyleme başladı. Mağaza önünde yürüyüşe geçen işçiler “Tazminat Hakkımız Gasp Edilemez”, “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam” sloganlarıyla şirketin saldırganca tavrını alkışlarla protesto etti. Carrefoursa İçerenköy mağazası önünde basın açıklaması yapan işçiler, içlerinde Tez Koop-İş Sendikası’nın kendilerine karşı duyarsız kaldığını, sahiplenmediğini belirterek sendikanın patronu güçlendirmekten başka bir şeye yaramayan duyarsızlığını eleştirdi.

Carrefoursa’nın Feriköy Mağazasında çalışan bir işçiyse: “Mağazalarda çalışan işçiler… esas tüketilen onlardır. Haklı mücadelenizle sizinle birlikteyiz.” diyerek dayanışma mesajı yayınladı.

etha-20140726-umraniye-carrefoursa-iscileri-direnis-04_display

Mağazalarda özellikle Carrefoursa gibi büyük market ve tekel zincirlerinin altında çalışan işçiler, bunlar tüm kentlerin yüklerini içeriden çeken, kentlerin modern hizmetçileridirler. Asgari ücret ve biraz üzerindeki sefalet maaşları, sürekli indir kaldır çalışma temposu, kasa, reyon, müşteri yoğunluğu, stres, sıkıntı, hastalık ve mesai ücretleri olmaksızın artan iş saatleri işçilerin örgütlenmeleri bir “kusur” değil, emeğin korunması mücadelesi için işçinin temel hakkı olmasından ziyade görevidir de. Hakkını arayan işçi kardeşlerimiz onurumuzdur, mücadelesi mücadelemizdir. Biz Mağaza Çalışanları örgütlenmesinin işçileri olarak, biliyoruz ki, emeğini ve hakkını aramayan, örgütlenmeyen, emeğini sömürenlere, yaşamını çalanlara karşı kılını kıpırdatmayan işçiler işçi de değil kapitalizmin kölesidirler… Evet, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam…”

magazacalisanlariyiz.biz

Bir yorum

 1. tezkoop iş sendikası istanbul 1 nolu şube yönetim kurulu

  KAMUOYUNA BİLGİLENDİRME

  26 Temmuz 2014 tarihinde, Etkin Haber Ajansı sitesinde bir haber yayınlandı.
  Haberde sendikamız üyesi işçilerin Carrefoursa Kozyatağı mağazası önünde basın açıklaması yaptığı, Ümraniye Carrefoursa mağazasında çalışan sendikamız üyesi 32 işçinin kıdem ve ihbar tazminatları verilmeden işten çıkarıldığı, Tez Koop İş Sendikası’nın işçilere sahip çıkmadığı, onları yalnız bıraktığı vb. asılsız iddialar yer almaktadır.
  Aynı haberde Nakliyat İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun bir konuşma yaptığı, konuşmasında sendikamızı “sarı sendikacılık” yapmakla suçladığı da yer almaktadır.
  Bu haberde yer alan iddialar asılsızdır. Gerçekle bir ilgisi yoktur.
  Carrefoursa mağazalarında örgütlü Tez Koop İş Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube olarak gerçekleri kamuoyu ile paylaşmayı görev biliyoruz.
  Carrefoursa Ümraniye mağazasında yaşanılan gerçek durum şöyledir:
  Carrefoursa yönetimi yaklaşık bir ay önce, Ümraniye mağazasının zarar ettiği gerekçesiyle 31 Temmuz’da kapatılacağını sendikamıza bildirmiştir. Sendikamız, şubemiz Toplu İş Sözleşmesi hükümlerine dayanarak hiçbir üyemizin mağdur edilmemesi, iş hakkının korunması, işçilerin yakın mağazalara yerleştirilmesi mücadelesini vermiş, bu bunu işverene kabul ettirmiştir. Şubemiz Carrefoursa Ümraniye mağazasında çalışan üyelerimizle görüşmüş, gelişmeleri aktarmış, temsilcimiz ile birlikte mağaza yönetimi ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.
  Sendikamız ile Carrefoursa yönetimi arasında imzalanan 2012-2014 dönemi Toplu İş Sözleşmesi, “Madde 14-Üyenin iş güvencesi, D) iş ve işyeri değişikliği” maddesi altında nakil konusu düzenlenmiştir. Buna göre:
  “Görülen işin niteliğinde benzerlik olmak şartıyla işçilerin, aynı işverene bağlı ve belediye hudutları içindeki bir başka işverene işverence nakledilmeleri mümkündür. Bu tür nakillerde benzer işin belirlenmesi hususunda, bu toplu iş sözleşmesinin 26.madde hükümleri dikkate alınacaktır. İstanbul’da satış mağazaları, biri Anadolu yakası, diğeri ise Rumeli yakasında Haliç’le sınırlı olan iki bölge olmak üzere toplam üç bölgeye ayrılarak bu bölgeler arasında işçinin rızası dışında nakil yapılamaz.”
  Toplu İş Sözleşmesinde bir mağazanın kapanması durumunda, mağazada çalışan işçilerin en yakın mağazalara dağıtılacağı, iş hakkının korunacağı yer almaktadır. Çalışan bir üyemizin, çalışma imkanı olduğu halde işten çıkarılmasını sağlamak ve savunmak bir sendikanın görevi olmamalıdır. Sendikamızın görevi üyemiz işçilerin hak ve çıkarlarını korumak, çalışma hakkını, iş güvencelerini korumaktır.
  Görünen odur ki Carrefoursa Ümraniye mağazasının kapanmasından pay kapmak isteyenler vardır.
  Nakliyat İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nu sendikamıza yönelttiği asılsız suçlamalardan dolayı kınıyoruz.
  Yapılan haberde sendikamız ve şubemiz ile konu hakkında görüşülmemesi, tek taraflı haber yapılmasını “objektif, doğru haber” verme ile bağdaştıramıyoruz.
  Kamuoyuna duyurulur.
  TEZ-KOOP İŞ SENDİKASI
  İSTANBUL 1 NOLU ŞUBE YÖNETİM KURULU

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*