Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Cargill Genel Merkezi Önünde Eylem!

Cargill Genel Merkezi Önünde Eylem!

Bursa’nın Orhangazi İlçesi’nde faaliyette olan Cargill firmasında Öz Gıda-İş Sendikası’na üyesi işçi Kemal Kapar’ın işine geri dönmesi için Cargill işçileri İstanbul Bağlarbaşı’ndaki Cargil Genel Merkezi önünde eylem yaptı.

Cargill işçileri ve Öz Gıda-İş Sendikası yönetici ve üyeleri Sarkuysanak İş Merkezi önünde Cargill firmasındaki sömürü ve zulüm koşullarını, sendikalılara uygulanan baskıları teşhir ederek Kemal Kapar’ın işe alınmasını ve sendikal haklara saygı gösterilmesni istedi.

Bursa-Orhangazi Cargill işçileri, Öz Gıda-İş Sendikası Bursa Şubesi yönetici ve üyeleri 18 Ocak’ta sabah saatleri’nde Cargill Genel Merkezi’nin önüne gelerek “Anayasal Hakkımı Kullandım Sendikaya Üye Oldum İşten Çıkarıldım – Cargill Çalışanı”, “İşimi Geri İstiyorum”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız” pankartları açtılar. “Cargil İşçisi Köle Değildir”, “Sendika Hakkımdır Engellenemez”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız”, “Kavga Bitmedi Daha Yeni Başlıyor”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Cargill Şaşırma Sabrımızı Taşırma”, “Kemal Kapar İşe Geri Alınsın” sloganları atılırken Cargill patronu Mustafa Sayın Ataç’a ve tüm Cargill yöneticilerine seslenilerek Bursa Orhangazi’deki fabrikada uygulanan kölece çalışma koşulları, uygulanan baskılar, sorgu odaları kurularak işçilerin istifadan zorlanması teşhir edildi. Ataç’ın Cargill Türkiye Murahhas Üyesi olduğu ve aynı zamanda Türkiye İşverenler Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi olduğu hatırlatılarak bu ünvanlarına dayanarak işçilere kölece çalışma şartlarını ve işten çıkarmayı reva gördüğü çalışma koşullarının düzeltilmesine ilişkin işçilerin ve sendikanın görüşme taleplerine yanıt vermediğine vurgu yapıldı.

SANYO DIGITAL CAMERASendikalı olduğu için işten çıkarılan Kemal Kapar için “performans düşüklüğü” gerekçesine dayanıldığı hatırlatılarak 106 gündür direnen Kemal Kapar’a tüm Cargill işçilerinin ise destek verdiği ifade edildi. Sendikal örgütlenmeye yönelik baskılara ise işçilerin sendikal çalışmalarını sürdürerek ve bugün de Kemal Kapar için Cargill Genel Merkezi önüne gelerek gerekli cevabı verdikleri belirtildi.
Basın açıklamasını Öz Gıda İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Yalçın Kaya yaptı. İşten atılan Kemal Kapar’ın 106 gündür direnişte olduğunu hatırlatan Kaya, işveren vekillerinin 106 gündür bir rezaleti yaşamakta olduklarını, buna rağmen yeni oyunlar peşinde olduklarını belirtti.

İşveren vekillerinin, 106 Gündür ekmeği için sendikası ile birlikte kar kış demeden mücadele eden Kemal Kapar’ın direnişine hukuksuz bir eylem diyebilme cüretini gösteririken, Kapar’ın 40 derece ateşle yatan çocuğunu doktoro götürmek yerine işyerinde arıza çözmeye gelecek kadar özverili çalıştığına dikkat çekerek işverenlerin hukuksuzluğunu protesto etti.

Kemal Kapar’ın direnişine destek vermek için Cargill işçileri direniş çadırlarında sabahlarken, Cargill patronu Mustafa Sayın Ataç ve Cargill yöneticilerinin 7 yıldızlı otellerde eğlenebildiklerini belirten Kaya, Cargill çalışanlarının sabah Amerikan Konsolosluğu’na giderek Gemlik ve Orhangazi’de topladıkları imzaları ve Kemal Kapar’ın işe alınmasına ilişkin dilekçelerini verdiklerini söyledi. Cargill işçilerinin defalarca Müdür Alpar Tosun’a bildirdikleri isteklerini ise Kaya tekrar etti. Cargill çalışanlarının “Kemal Kapar işbaşı yapacak ve bundan sonra Öz Gıda-İş Sendikası’nı muhatap alınacak” şeklindeki taleplerini hatırlattı.

SANYO DIGITAL CAMERAÖz Gıda İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı Göksel Şengün ise Cargill işçilerinin Bursa-Orhangazi’deki kölece çalışma koşullarını ve karşılaştıkları baskıları hatırlatarak bu koşulların değiştirilmesi için defalarca görüşme talebinde bulunduklarını, sözler alındığını ama hiçbirinin yerine getirilmediğini hatırlatarak, Cargill işçilerinin Kemal Kapar’ın işine geri dönmemesi ve işçilerin sendikal haklarına saygı duyulmaması, çalışma koşullarının düzeltilmemesi halinde Cargill Genel Merkezi, Cargill firmasının bulunduğu binalar, konsolosluk ve Cargill fabrikasının içinde eylemlerini yükselterek sürdürecekleri uyarısında bulundu.

Cargill işçileri Cargill Bursa-Orhangazi’deki kölece çalışma koşullarını, yaşadıkları baskıları teşhir ederek ve sloganlarını atarak eylemlerini bir saat kadar sürdürdükten sonra Sarkuysanak İşmerkezi önünden ayrldılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*