Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Caretta olmak varmış! (1)
Mersin'de de, deniz kaplumbağası rehabilitasyon hastanesi kuruluyor. Bitinceye kadar, sahillerimizde yaralanan deniz kaplumbağalarının tedavilerinin yapılması için, geçici olarak Muğla'ya gönderiyoruz. Bu hastanede, son 3 yılda 28 yaralı deniz kaplumbağası tedavi edildi

Caretta olmak varmış! (1)

Balıkçıların, ağlarına zarar verdiği için, kafasını kırdıkları; kumsala vuran, Caretta cinsi kaplumbağa; devlet tarafından kurtarıldı.

Mersin’in Viranşehir kumsalına vuran 90 kilolok koca kaplumbağa, ölümü beklerken; imdadına, Mersin Valisi yetişti. Belediyenin, üniversitelerin, valiliğin vb., tüm olanaklar seferber edildi. Kaplumbağa, İl Çevre Orman Bakanlığı’ndan araba getirtilerek; ilki Muğla’da kurulan, deniz kaplumbağası hastanesine yetiştirildi.

Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nde, ilk ve ön tedavisi yapılan deniz kaplumbağasının, dişi ve hamile olduğu, öğrenildi. Karnında pek çok carettaya dönüşecek yumurtalar vardı. Ön tedavi sırasında, kaplumbağanın baş kemiklerinde çatlaklar oluştuğu; fakat, neyse ki, beyin hücrelerinin zarar görmediği, ortaya çıktı. Kaplumbağa; bu yüzden, ilk tedavisinin ardından, acilen Muğla-Kemer-Dalyan İztuzu’ndaki, deniz kaplumbağaları rehabilitasyon hastanesine gönderildi.

Hamile koca deniz kaplumbağası, kendisi için yaptırılan özel bir havuza konularak, büyük bir ihtimam fakat aceleyle, hastaneye doğru, uzun bir yolculuğa çıkarıldı.

Denizli Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim görevlisi, Prof. Dr. Yakup Kaska, hepimizi yüreğini ferahlatan açıklamayı yaptı: “Hastanemize getirilen kaplumbağanın tedavisi yaklaşık bir yıl sürecek. Durumu iyi. Enjektörle vitamin veriyoruz. Kafatasındaki çatlamaları da yapacağımız ameliyatla tedavi edeceğiz. Böylece, kafatasındaki kemikler yeniden kaynayacaklar.”

Kaplumbağayı kurtaran, Mersin Valisi; bu yöndeki çalışmalarının gelişerek süreceğini açıkladı.

Önce, kafası kırılmakta olan, kırılabilecek deniz kaplumbağalarıyla ilgili olarak yüreğimize su serpti: “Türkiye kumsallarında deniz kaplumbağalarının 20 üreme alanı var. Bunlardan birisi de, Mersin kumsalları. Mersin’de de, deniz kaplumbağası rehabilitasyon hastanesi kuruluyor. Bitinceye kadar, sahillerimizde yaralanan deniz kaplumbağalarının tedavilerinin yapılması için, geçici olarak Muğla’ya gönderiyoruz. Bu hastanede, son 3 yılda 28 yaralı deniz kaplumbağası tedavi edildi.

Sonra, geliştirdikleri doğayı koruma, çevre bilincini; bu yöndeki çalışmalarını aktardı: “Mersin, sahip olduğu biyolojik çeşitlilik ve doğal değerleriyle, korunmayı hak eden bir kent. Mersin Valiliği olarak, Çevre ve Turizm Derneği ile işbirliği içinde, sahip olduğumuz değerlerin yöre insanına sağladığı yararı geliştiriyoruz. Yanlış arazi kullanımlarının doğadaki ve insan sağlığı üzerindeki zincirleme etkilerini zamanla aşacağız. Valilik olarak çevreye zarar verenlerin önünü keseceğiz. Mersin halkı çevreye duyarlı”, dedi.

Caretta’ları, işçi sınıfı da çok sever. Gözü gibi bakmak ister. Sahilleri ve tüm okyanusları, Carettalar için de, özgürleştirmek ister. Carettaları, Mersin Valisi’nin, özelleştirilen Mersin Limanı’nı yutan MIP’ın, Mersin’deki tuzim kapitalistlerinin, okyanusu mahveden BP’nin elinden kurtarmak; özgürleştirmek ister. Bunun için de, mücadele eder.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*