Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Çapa’daki direniş çadırında 17.gün

Çapa’daki direniş çadırında 17.gün

22 Şubat tarihinden bu yana Çapa Hastanesi’nde kurulu bulunan “Uyarı ve Bilgilendirme Çadırı”na, 17. gününde HDK İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder tarafından bir dayanışma ziyareti gerçekleştirildi.

İÜ Rektörü Yunus Söylet 3 Mart tarihinde Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajda “Taşeronla çalıştırmayı kölelik olarak gördüğünü” söylemiş, bu yüzden (!) Mart ayı sonunda 400 taşeron sağlık çalışanının sözleşmelerinin sona ermesiyle birlikte işten çıkarılacağını kabul ve itiraf etmişti.

Bilindiği üzere taşeron işçiler ve bileşeni oldukları Çapa Sağlık Hakkı Meclisi, işletmedeki taşeron sistemine son verilmesine karşı değil; aksine tüm işçilerin 4-D kadrosuyla çalışmaya devam etmelerinin sağlanmasını istiyorlar.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü vesilesiyle kadın emekçilerin mücadele gününü kutlayarak konuşmasına başlayan Sırrı Süreyya Önder de, konuşmasında taşeron işçilerin haklı taleplerinin yerine getirilmesini istedi. Türkiye’de taşeron biçiminde, kölece, utanmaksızın, üç kuruşa işçi çalıştırılmasını eleştiren Önder, nüfusun %80-90’ının %5’lik bir zengin azınlık için çalıştığına dikkat çekti. İÜ Rektörü ile bir görüşme yaparak bu sorunun çözülmesi ve işçilerin kadro haklarını almaları için yanlarında olacağını vurgulayan Önder, emekçilerin ancak birleşerek ve mücadele ederek haklarını kazanabileceklerini hatırlattı.

Sırrı Süreyya Önder’in gerçekleştirdiği açıklamanın ardından aynı yerde bu kez SES Aksaray şubesinin çağrısıyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne dair bir basın açıklaması da gerçekleştirildi.

Çapa’da Sağlık Hakkı Meclisi’nin uyarı ve bilgilendirme çadırı önümüzdeki günlerde de açık olacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*