Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Çapa’da “bilgilendirme” sürüyor

Çapa’da “bilgilendirme” sürüyor

İstanbul Üniversitesi Çapa Hastanelesinde yaşanması beklenen işten çıkarmalara karşı kurulan “bilgilendirme çadırı” konu ile ilgili bilgilendirmelerine devam ediyor.

Her gün mesai saatlerinde açık tutulan çadıra sürekli ziyaretler oluyor. Bazen bir sağlık işçisi bazen eğitim ya da farklı sektörden işçiler geliyor. Bazen de sendikalar, devrimci kurumlar, meslek odalarından geliyorlar direnişçi işçilere desteklerini sunmak için.

Bugün ise İstanbul Sağlık Hakkı Meclisi ve Türkan Albayrak direnişçilerin yanındaydı. Birlikte eylem yapıldı. Direnişin gidişatı ve sağlık hakkı mücadelesi birlikte konuşuldu.

Kendiside 118 gün süren bir direniş yapan ve direniş sonucu işine geri dönen Türkan Albayrak yaptı ilk konuşmayı. Albayrak “İşten atıldığımda ya dönüp evime gidecektim ya da direnecektim. Eve gitsem ekmek parasız gidecek, çocuklarımın yüzüne bakamayacaktım. Direnenler kararlı olurlarsa her zaman kazanırlar. Çapa’da bu çadırda direnişi ve kararlılığı görünce bu direnişin de kazanacağını anladım.”

Türkan Albayrak’ın konuşması ardından “Direne direne kazanacağız” sloganı yükseldi kitleden.

Daha sonra SES’in öncüllerinden olan Tüm Sağlık-Sen eski başkanı Fevzi Gerçek bir konuşma yaptı. Gerçek, sağlık mücadelesinin toplumun tüm kesimlerini yaşayan tüm canlıları kestiğini belirterek “Bu mücadelenin ayakları bu çadırda kolu, bacağı, kalbi, ciğeri… de buraya gelmeli ve birleşerek mücadele edilmelidir” dedi ve ortak mücadelenin öneminin altını çizdi. Gerçek, “Sağlık çalışanı mutlu olmalı, karnı tok olmalı ki kaliteli sağlık hizmeti verebilsin. Unutulmamalı ki herkes bir gün hastalanabilir, sağlık hakkı tüm canlılar için haktır” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Türkiye Büyük Sağlık Meclisi’nin Ankara’da yapılacak olan toplantısı öncesi kuruluşunu deklare eden İstanbul Sağlık Hakkı Meclisi adına da bir konuşma yapıldı. Sağlık hakkı mücadelesinin bir bütün olarak sahiplenilmesi ve yürütülmesi gerektiği beliritlen konuşmada ayrıca şunlara yer verildi.

“Libya’dan yaralı olarak getirilen hastaların bakımını yapan bazı özel hastanelerin faturaları kabarttığı söylemleri üzerine başbakan bir açıklama yaptı. Başbakan ‘İnsan hayatını fırsata dönüştürmek isteyenler’ diye bahsetti özel hastanelerden. Aslında tam da mevcut sağlık politikalarını tariflemiş oldu. Sağlıkta dönüşüm politikası tam da insan hayatını fırsata çevirme politikalarıdır. Bizler kolay ulaşılabilir bir sağlık hakkı istiyoruz. Şimdi doktora hastaneye daha rahat ulaşılabiliyor evet. Ama ulaşmak yetmiyor. Buralarda eşit, nitelikli, ücretsiz sağlık hakkı alabiliyor muyuz? Bizim mücadelemiz bu dört ilke içindir”

Yapılan konuşmaların ardından Dekanlık önüne doğru yürüyüşe geçildi. Daha sonra hastane yönetiminin toplantısı olduğu bilgisinin gelmesi üzerine toplantının yapıldığı salona yüründü. 2. katta bulunan toplantı salonunun kapısı önüne gelindi ve sloganlar atılarak içeriye girilmek istendi. Toplantıda bulunan Sağlık Hakkı Meclisi üyesi öğretim üyeleri dışarı çıkarak içeride öğretim üyelerinin toplantısı olduğunu, dekanın ve başka bir yöneticinin olmadığını ama kendilerinin işçilerin sesini duyurmak için yönetimle görüşeceklerini belirtiler. Kendilerinin de Çapa Hastanesinin yıkılmak istenmesine karşı ne yapabileceklerini konuşmak için bir arada olduklarını belirttiler.

Öğretim üyelerinin bu desteği alkışlarla karşılandı ve buradan dekanlık önüne gidildi. Burada bir basın açıklaması yapıldı.

Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Güneş açıklamasında şunlara değindi:

“Mart ayı sonunda görüşmeler pazarlıklar bitecek taşeron ile yönetim arasında. 400 işçinin işten atılacağı söyleniyor. Değil 400 birimiz dahi işten atılırsak bu çadırı direniş çadırına dönüştüreceğiz. Buradan dekana ve diğer yöneticilere soruyoruz siz çocuklarınızın taşeron işçi olmasını ister misiniz?”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*