Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » “Demokrat” İMO’dan Cansel Malatyalı’ya saldırı

“Demokrat” İMO’dan Cansel Malatyalı’ya saldırı

Direnişinin 58.gününde olan Cansel Malatyalı dün İMO’nun önünde yaptığı basın açıklamasıyla direnişine gece gündüz devam edeceğini belirtti.

Yapılan basın açıklamasında Cansel Malatyalı şunları söyledi;

“İnşaat Mühendisleri Odası Genel Merkezi’nde temizlik ve mutfak görevlisi olarak çalıştığım 4,5 yıl içerisinde yönetim katında tuvalete girişin yasaklandığı, öğle yemeğini İMO lokalinde yemeye zorlandığı, 2 metrekarelik mutfaktan çıkışın ve telefonla konuşmanın yasaklandığı, sürekli aşağılanma ve hakarete maruz kalmış bir oda emekçisiyim. İşimi kaybetmemek için uğradığım baskılara uydurma bahanelerle işimden atılana kadar boyun eğmek zorunda kaldım. İşimi eksizksiz yapmama rağmen performans yetersizliği neden olarak gösterilerek 31 Ocak 2012 tarihinde İnşaat Mühenbdisleri Odası Genel Merkezi’nden,yönetim tarafından keyfi olarak işten çıkarıldım.

‘Performans Yetersizliği’ gibi patronların dilinden çalıntı bir bahaneyle işimden atılmamla başlayan hak alma mücadelemde 58.günü geride bıraktım. 58 gündür işime geri dönmek için İMO önünde oturma eylemi yapıyorum.

Direnişime başladığımdan beri bana destek verenler de oldu eylemimi küçümseyip geçip gidenler de, işe gitmeden benimle bir simidini paylaşanlar da oldu, ayağına çağırıp direnişi bitirmem için ikna etmeye çalışanlar da. Kendini devrimci olarak tanımlayan birçok siyasi yapı direnişimi gündemlerine dahi almadılar.

Eylemimin 6.gününde Makine Mühendisleri Odası yöneticisi beni görüşmeye davet etmiş ve direnişimi bitirmemi istediğini, direniş bittikten sonra 4-5 gün içerisinde işine geri alınacağını ifade etmiştir.İMO yönetimine güvenmediğim için, işe geri alınana kadar direnişi bırakmayacağımı, ama eğer iş teklifi yapılırsa bunu değerlendireceğimi ifade ettim. Ancak ortada hala bir iş teklifi yok. Ne yazık ki İMO’nun ‘Çamur at izi kalsın’ politikası, Makina Mühendisleri Odası’ndan bana iş teklifi yapıldığını ama benim kabul etmediğim ‘niyetimin farklı olduğu’ yalanı söylenerek devam etmektedir. Tüm bunların direnişimi kırmaya yönelik olduğu apaçık ortadadır.

Hiç kimse unutmamalıdır ki bütün gücümü haklılığımdan,kararlılığımdan ve direnişimden alıyorum. Direnişim ve işe geri dönme talebim bireysel değildir. Ben işyerinde mobbinge uğrayan, aksız yere işten atılan, yaşamak için emeğini satmak zorunda olan, işçi sınıfının bir temsilcisiyim. Güvenceli iş talebim ise milyonlarca işsizin ortak talebidir.

Uğradığım onursuzluğu kabul edip başka yerlerde işe girmeme çabalayanlar oldu. Sadece iş isteseydim direnmezdim, gazete ilanlarına bakar iş arardım. Ben eksiksiz, layıkıyla yaptığım işimi geri istiyorum. İşten atılma gerekçemi performans yetersizliği diye gösterenler işe giriş çıkış saatlerimin kayıtlarını göstersinler. Bir gün bile işime geç kalmış mıyım sorun. Bana yapılan bu onursuzluğu ve hakaretleri kabul etmiyorum.

Tam 58 gündür İMO önünde devam eden direnişimi bugünden itibaren gece gündüz olarak sürdürmeye başlıyorum. Onurumu ve işimi geri alana kadar da burada direnmeye devam edeceğim. Emeğin onurun yanında olan herkesi direnişime omuz vermeye çağırıyorum”.

Yapılan açıklamadan sonra halay çekilmeye başlandı. Bu sırada İMO’dan çıkan Züber Akgöl arabayı çıkartmak isterken kendisine halayın bitmesini beklemesi söylendi ancak Züber Akgöl arabayı durdurmayarak halayda bulunanların üstüne sürmeye devam etti. Göstericilerin uyarısı üzerine Cansel Malatyalının kardeşi Özkan Kayoz arabanın arkasına uzandı, arabanın hareketi üzerine ayakları ezildi. Daha sonra İMO’dan çıkan 7-8 kişi orada bulunanların üstüne yürüyerek saldırmamaya başladı. Yaklaşık bir saate yakın süren arbedenin ardından Züber Akgöl arabasıyla olay yerinden ayrıldı. Daha sonra çadır kurmak üzereyken polis gelerek çadır açılırsa müdahale ederiz diyerek tehditler savurmaya başladı. Cansel Malatyalı “Herhangi bir şikayet olmadığı sürece müdahale edemezsiniz” dedi ve çadır kuruldu. Bugünden itibaren Cansel Malatyalı direnişine geceli gündüzlü devam edecek.

1 Mayıs’ın çağrı afişlerini duvarlarına asan oda yöneticileri kapılarının önünde işten atıldığı için 58 gündür direnen Cansel Malatyalı’ya gözlerini ve kulaklarını kapamışlar… 1 Mayıs’ta kürsüde direnen işçilerin söyleyecek çok sözü var ve olmalı. Her ay 50′nin üzerinde sınıf kardeşimizi iş cinayetlerinde kaybetmenin, Maraş‘ta toprak altındaki onlarca maden işçisinin, Esenyurt‘ta yanıp kavrulan 11 inşaat işçisinin, Adana baraj suyunda hala yüzen ölülerimizin, Erzurum‘da buzlar içerisinde beş saat direnip yardım çığlıklarına yanıt alamayınca suda yiten beş enerji işçisinin, Tuzla‘da parçalanan tersane işçilerinin, Elazığ’da kaldıkları konteynerle birlikte hortuma kapılarak 100 metre yukarıdan yere çakılarak ölen 6 yol yapım işçisinin, Maraş’ta kot boyama fabrikasında kazan patlaması ve fabrikanın üzerlerine yıkılmasıyla parçalanıp ezilerek ölen 4 tekstil işçisinin… ve nice sınıf kardeşimizin acısı ve öfkesini haykıralım bu 1 Mayıs’ta.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*