Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Çankayada Belediye İşgali

Çankayada Belediye İşgali

Çankaya Belediyesi’nde taşeron olarak çalışan işçiiler Nakliyat-İş üyesi oldukları ve sendikal faaliyetlerinden dolayı işten atılan arkadaşları için CHP’li Çankaya Belediyesini işgal ettiler.

Norm Altaş şirketine bağlı olarak çalışan taşeron işçileri, DİSK Nakliyat-İş’te örgütlendikleri için 4 işçinin işten atılması üzerine belediye binasını işgal ettiler.

Saat 15.00 sularında belediye binasına giren işçiler, işten atılan arkadaşları geri alınıncaya kadar işgali sürdüreceklerini belirttiler.

İşçilerin işgal eylemi sürerken Nakliyat-İş Genel Başkanı’da bir açıklama yaptı. Ali Rıza Küçükosmanoğlu, ” CHP taşerona karşı” olduğunu söylüyor ama burada ki durum bunun gerçek olmadığını gösteriyor dedi.Bunca zaman AKP’ye karşı CHP dedik. Karşılığı bu muydu? Biz CHP ile karşı karşıya kalmak istemezdik ama o en temel hakkımıza, sendikal hakkımıza ve ekmeğimize saldırdı. Atılan 4 işçi geri alınıncaya kadar eylem sürecek” dedi.

Ardından, işten atılan taşeron işçisi Sıtkı Doğan söz aldı. Doğan, kendilerine uygulanan baskıları anlattı. Sendikaya üye olurken ikna odalarında kapalı kapılar ardında vazgeçirilmeye çalışıldıklarını belirten Doğan, “Ellerimiz ayaklarımız buz kesilene, uyuşana kadar çöp topladık, kapı süpürdük” dedi ve çalışma koşullarının zalimce olduğunu söyledi. Diğer bir işçide sendikal faaliyet yürüttüğüm biliniyordu. Ve hem taşeron hem belediye bize ceza veriyor dedi.

İşten atılan işçilerden olan İsmail Akbaş ise “Bizi seçim döneminde aradılar. Oylarınızı CHP’ye verin dediler. İki çocuğumu okutmak için taşeron çöplüğünde eziliyorum. Bize sövdüler, hep yuttuk” dedi.İşçi konuşması esnasında baygınlık geçirdi.

İşçiler sıklıkla “İşgal, grev, direniş!”, “Sendika hakkımız söke söke alırız!” ve “Yaşasın sınıf dayanışması!” sloganlarını attılar.

Eylem sırasında soğuğa rağmen belediyenin işçilere çay dahi vermemesi işçilerin tepkisine neden oldu. En kötü koşullarda işimizi aksatmadık ama bize bir bardak çayı çok görüyorlar.

İşgal sürerken, Belediye Başkanı Alper Taşdelen sendika temsilcileri ile görüşme yapmaya başladı. İşçiler, Taşdelen’in 25 gündür kendilerine randevu vermediğini, işgal başlayınca görüşme yapabildiklerini söylediler. İşgal korkusu patron belediye başkanına geri adım attırdı.

17.00 sıralarında işgal eylemi sona erdi. Görüşmenin sona ermesinin ardından kapı önünde bekleyişini sürdüren işçiler de belediye binası içine girerek işgal eylemini sürdüren işçilerin yanına gitti. Sendika Başkanı ile Belediye Başkanı arasında ki görüşme sonrası sendika bir açıklama yaptı.

Taşdelenin işçiye ve emeğe saygılı bir aileden geldiğini söyleyerek Çankaya Belediyesi’nin iş verdiği bir alt işveren olan Norm altaş işyeri ile sendika arasında yaşanan sorunlardan haberdar olmadığını, Çankaya Belediyesi’nin bu sorunda işçiden yana taraf olacağını ve bu sorunu en kısa azmanda çözeceğini belirtiğini.Taşdelenin atılan işçileri kesinlikle geri aldıracağı sözünü verdi. Çarşamba gününe kadar sorunun çözümü için uğraşılacak, Çarşamba Günü DİSK/Nakliyat-İş ve Çankaya Belediye Başkanı Taşdelen arasında yeniden bir görüşme yapılacağını açıkladı.

Böylece belediye içindeki ve önündeki işgal eylemi sonlandırıldı. Belediye içinde işgal eylemini sürdüren işçiler “Direne direne kazanacağız!”, “İşgal grev direniş yaşasın Nakliyat-İş!”, “Taşerona köle olmayacağız!” sloganları ile coşkulu şekilde dışarı çıktı ve eylemi sonlandırdı.

Eylem içerisinde olmayan diğer işçilerde yapılan eylem ile dayanışma içerisinde olduklarını belirttiler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*